Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Purralta kylmää kyytiä datakeskuksille: Emme elä olemalla sähköenergiareservaatti

Valtiovarainministeri Riikka Purra eduskunnan täysistunnossa Helsingissä tiistaina.
Valtiovarainministeri Riikka Purra eduskunnan täysistunnossa Helsingissä tiistaina.Lehtikuva
Julkaistu 04.11.2025 14:59(Päivitetty 04.11.2025 15:49)

MTV UUTISET – STT

Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) arvostelee voimakkaasti datakeskuksia. 

Riikka Purra kyseenalaisti eduskunnan täysistunnon avauspuheenvuorossaan verotuen datakeskuksille ja nosti esille keskusten valtavan sähkönkulutuksen, joka voi nostaa sähkön hintoja Suomessa.

– On kuitenkin eri asia, pitääkö veronmaksajan tukea verotuella esimerkiksi pornon laskentaa, kryptovaluuttojen louhintaa tai tietoturvallisesti epämääräisiä sovelluksia.

Datakeskuksien tarve on kasvanut erityisesti nykyisen tekoälybuumin myötä. 

Tekoälyllä tuotettujen väärennettyjen deepfake-pornovideoiden määrä on yleistynyt viime vuosina valtavasti.

– Pelkästään Forssaan suunnitteilla oleva kokonaisuus saattaa kuluttaa noin puolet Olkiluoto 3:n sähkötehosta. –  – Ja kyseessä on vain yksi datakeskus, Purra sanoi.

Purran mukaan sähkö itsessään ei ole Suomelle tehokas vientituote.

– Emme elä olemalla sähköenergiareservaatti, hän sanoi.

Ideaalitilanteessa Suomen vientituotteena toimisi sen sijaan huipputason tietotekniset palvelut, Purra sanoi.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoi aiemmin tiistaina, että Suomi arvioi sähköveron huojentamista datakeskustoimijoiden houkuttelemiseksi maahan. 

Orpo kertoi asiasta aamupäivällä tiedotustilaisuudessa, joka koski datakeskuksista valmistunutta toimintamalliraporttia.

Lue myös: MTV:n tiedot: Datakeskusten sähköverotuki poistumassa – tilalle kaavaillaan uutta tukea, jotta Google ei hylkäisi Suomea

Tuki voimassa ensi syksynä

Kriittisestä puheenvuorostaan huolimatta Purra sanoi hallituksen valmistelevan parhaillaan datatalouden toimintamallin suositusten pohjalta keskuksille uutta tukimallia. 

Hallituksen tavoitteena on Purran mukaan säilyttää Suomen kilpailukyky datakeskusten osalta.

Uuden tukimallin valtiontaloudelliset vaikutukset voivat olla enintään nykyisen datakeskusten sähköverotuen suuruiset. 

Tavoite on, että tuki olisi voimassa ensi vuoden syksyllä.

Datakeskushankkeet ovat herättäneet Suomessa huolta muun muassa niiden kiinalaiskytkösten vuoksi.

Useiden datakeskushankkeiden takana Suomessa on kiinteistösijoitusyhtiö Hyperco, jonka taustalta löytyy yhteyksiä niin dubailaiseen miljardööriin kuin kiinalaiseen datakeskusjätti GDS Holdingiinkin.

Erityistä kritiikkiä hankkeista sai keväällä Kouvolan datakeskus, jonka pääkäyttäjäksi tulee Hypercon mukaan sosiaalisen median palvelu Tiktok. 

EU määräsi Tiktokille toukokuun alussa yli puolen miljardin euron sakot sen eurooppalaisten käyttäjien tietojen päätymisestä kiinalaisiin käsiin.

Tiktokin emoyhtiönä toimii kiinalaistaustainen Bytedance.

Erityisesti perussuomalaiset ministerit, kuten silloinen elinkeinoministeri Wille Rydman sekä liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne, ovat tuoneet esiin huolensa hankkeista.

Juttua täydennetty 4.1.2025 kello 15.48.

Lisää aiheesta:

MTV:n tiedot: Datakeskusten sähköverotuki poistuu, mutta tilalle kaavaillaan uutta tukea, jotta Google ei hylkäisi SuomeaHallituksessa yhtäkkiä herännyt datakeskuskritiikki ihmetyttää: "Ministerit ovat painaneet paniikkinappulaa"Orpo ja Häkkänen datakeskushankkeista: "Ei huolta"Näin elinkeinoministeri Rydman perustelee datakeskushuolia – pelissä myös suhde YhdysvaltoihinHallitus lätkäisee viineille lisää veroa – Purran mukaan muut yksityiskohdat vielä aukiGoogle raotti ovea tarkoin varjeltuun datakeskukseensa Haminassa – "Kaikki odotukset ovat ylittyneet"
PolitiikkaRiikka PurraVerotOrpon hallitusPetteri OrpoEduskuntaWille RydmanLulu RannePerussuomalaisetTikTokTalous

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 18:30
    Eduskunta

    Kansanedustaja joutui sairaalaan: Putosi pahasti hevosen selästä

  • 17:55
    Orpon hallitus

    "Jotkut asiat maailmassa ovat toivon varassa" – kiistellyn uudistuksen vaikutukset epävarmoja, myöntää Miko Bergbom

  • 17:31
    YK

    YK: Kansalliset sitoumukset eivät rajoita ilmaston lämpenemistä tarpeeksi

  • 16:45
    Talous

    Olli Rehn kommentoi mahdollista EKP:n varapääjohtajan pestiään: "Kannustusta ja yhteydenottoja ympäri Eurooppaa"

  • 16:23
    Sipilä-kohu

    Muistatko nämä pahimmat pääministerikohut? Muutama johti eroon asti