Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Purkamoyrittäjä avautui romutuspalkkion ongelmista Ylelle: "Ajan huonommalla autolla kuin ne, jotka puran"

0:22Porsche-kuskin vaarallinen ohitus oli koitua Petrin kohtaloksi
Julkaistu 11.07.2018 10:20

Ville Järveläinen

Valtion romutuspalkkio on kiihdyttänyt sekä uusien vähäpäästöisten autojen myyntiä että vanhempien kulkupelien paalaamista, mutta Ylen haastatteleman turkulaisen purkamon toimitusjohtaja pitää nykytilannetta jokseenkin nurinkurisena.

Pääkuvan video

Porsche-kuskin vaarallinen ohitus oli koitua Petrin kohtaloksi

Turkulaisen Autopurkaamo Oili Jalosen toimitusjohtaja Veli-Matti Jalonen kertoo Ylelle, että heidän romuttamiensa autojen määrä on noussut tuhannesta autosta noin puoleentoista tuhanteen autoon vuodessa. Kasvu selittyy valtion maksamalla romutuspalkkiolla, jonka saa romuttaessaan yli 10-vuotiaan auton ja ostaessaan uuden vähäpäästöisen auton.

Jalonen kuitenkin toivoisi romutuspalkkiomalliin uudistuksia, sillä hänen mukaansa ihmiset tuovat paalattavaksi turhankin hyväkuntoisia autoja. Niissä on katalysaattorit, turvatyynyt ja Jalosen mukaan alhainen kulutuskin. Hän toivoo, että romutuspalkkion voisi saada myös vähäpäästöiseen ja turvallisempaan käytettyyn autoon.

– Itse ajan huonommalla autolla kuin ne, jotka puran, Jalonen kertoo Ylelle.

– Sillä kansanosalla, joka ajaa kaikkein huonoimmilla autoilla, ei ole varaa uuteen autoon, hän jatkaa.

Romutuspalkkioon tälle vuodelle varatusta kahdeksasta miljoonasta eurosta on käytetty jo yli 5,5 miljoonaa euroa. Kampanja jatkuu elokuun viimeiseen päivään saakka, mikäli siihen varattua rahaa on vielä silloin jäljellä.

1 500 euron romutuspalkkioon on oikeutettu, mikäli paalauttaa yli 10 vuotta vanhan liikennekäytössä olevan auton ja hankkii tilalle uuden auton, jonka hiilidioksidipäästöt ovat korkeintaan 110 grammaa kilometrillä. Uusille ladattaville hybrideille, täyssähköautoille tai niille autoille, joiden käyttövoimana on joko kokonaan tai osittain maa- tai biokaasu, ei aseteta päästörajaa, ja romutuspalkkio myönnetään 2 500 euron suuruisena.

Lisää aiheesta:

Tällainen on auton hankkimiseen kannustava uusi romutuspalkkio – arvo jopa 2 500 euroaPorsaanreikä ammottaa apposen auki – yksi sankari hakee Traficomilta suorastaan mammuttimaista romutuspalkkiotaHallitus esittää: Yli 10 vuotta vanhan auton voisi vaihtaa bussikorttiin tai sähköpyörään – autoalalla on sanansa sanottavanaKommentti: Maailmaa ei pelasteta sillä, että suomalainen vaihtaa sähköautoon ja vanha bensa-Pösö päätyy AfrikkaanVanhoja autoja romutettiin viime vuonna ennätysmäärä – auto saa uuden elämän 600 kattilanaTavoite toteutuu: Ikäloppuja auton raatoja poistuu maanteiltä
Auton ostaminenAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Auton ostaminen
  • 21.9.07:35
    Kuluttajariidat

    Kuluttaja osti käytetyn Mersun vuonna 2022 – ilmoitti viasta yli kaksi vuotta myöhemmin ja vaati kaupan purkua

  • 7.9.19:09
    Kuluttajariidat

    Kuluttaja osti käytetyn Bemarin, joka hajosi jo kotimatkalla – Kuluttajariitalautakunta ei suosittanut hyvitystä kuluista

  • 31.8.19:08
    Kuluttajariidat

    Kuluttaja osti käytetyn Jaguarin – sai kaupan jälkeen todella pysäyttävän tiedon

  • 23.8.14:20
    Nuoret

    Tietyt automerkit vetoavat nuoriin – tämä on kärkikolmikko

  • 18.8.17:27
    Toyota

    Tarve vain puolikkaalle Toyotalle? Huutokauppailmoitus hämmentää