Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puolustusvoimain komentaja vierailulla Yhdysvalloissa: "Vahva viesti yhteistyön syventymisestä"

2:08Puolustusvoimain komentaja on tavannut Yhdysvaltain asevoimien johtoa ja vieraillut F-35-hävittäjien tehtaallaMTV Uutisten Yhdysvaltain kirjeenvaihtaja Mari Karppinen raportoi kenraali Timo Kivisen Yhdysvaltain-vierailusta
Julkaistu 24.03.2023 23:21
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Puolustusvoimain komentajan, kenraali Timo Kivisen mukaan on tärkeää, että länsimaat tehostavat ampumatarvikkeiden tuotantoa.

Kivinen kommentoi asiaa Yhdysvaltain-vierailunsa yhteydessä Washingtonissa. Kivinen on tavannut Yhdysvaltain asevoimien johtoa ja vieraillut F-35-hävittäjien tehtaalla. Ukrainan Hornet-pyyntö ei ole ollut matkan aikana esillä.

– Ampumatarvikkeet, niin raskaat kuin kevyemmätkin ovat tietysti keskiössä aina kun sotaa käydään. On selvää, että mitä pidemmälle tämä sota jatkuu, sen tärkeämpää on se, että länsimaissa kyetään puolustusteollisuuden tuotantokapasiteettiä lisäämään ja kasvattamaan sillä tavalla, että tukea voidaan kestävästi jatkaa.

Kivisen mukaan Suomi on jo tehostanut ammusten tuotantoa.

– Tiedän että teollisuudessa tehdään myös toimenpiteitä, jotta vielä tästäkin parempaan tuotantokapasiteettiin päästään, Kivinen toteaa.

MTV Uutisten Yhdysvaltain kirjeenvaihtaja Mari Karppinen kertoo, että Suomen puolustusvoimain komentajan vierailu Yhdysvalloissa lähettää vahvan viestin, nyt kun Nato-prosessi alkaa olla loppusuoralla.

– Se lähettää vahvan viestin siitä, että yhteistyö sekä Naton kanssa, että kahdenvälinen yhteistyö Yhdysvaltojen kanssa syvenee. Täällähän Suomen asevoimilla on hyvä maine. Yhdysvalloissa on jo keskusteltu siitä, kuinka Suomen tulo Naton täysjäseneksi parantaa sekä Naton asemia kartalla, mutta myös Naton taisteluvalmiutta.

Lisää aiheesta:

Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja länsimaisten sotilaiden lähettämisestä Ukrainaan: "Se on kiinnostava ajatus"Antti Häkkänen: Nato-jäsenyys ja USA-yhteistyö avaavat uudet markkinat Suomen puolustusteollisuudellePuolustusvoimain komentaja Timo Kivinen MTV:lle: Venäjää ei pidä aliarvioida sotilaallisesti – aseita riittää varastoissa ja virheistä on otettu oppiaPresidentti Niinistö ei tiennyt valtion lähestyneen Turun telakkaa sota-alusten rakentamisestaJopa puolen miljardin asekauppa Yhdysvaltojen kanssa nytkähti eteenpäin ja lisää tarjouspyyntöjä odottaa vastaustaan – ”Merkittävää suorituskykyä”Puolustusministeri Antti Kaikkonen MTV Uutisille: Lähden työmatkalle Yhdysvaltoihin maanantaina – nämä ovat matkan syyt
YhdysvallatPuolustusvoimatNatoMaailmanpolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • Eilen19:38
    Lento-onnettomuudet

    Pakkolaskun tehneen lentokoneen luultiin törmänneen meteoriittiin – oikea syy onkin ehkä ihan muu

  • Eilen13:16
    Ydinaseet

    Venäjä happamana Trumpin ydinasepuheista: Meille ei kerrottu

  • Eilen12:41
    Kauppasota

    Risto E. J. Penttilältä raju arvio: Kiina "pelaa" Trumpia

  • Eilen12:37
    Väkivalta

    Matriarkka hankkiutui eroon ex-vävystä murhaamalla – oikeus ei uskonut selityksiä

  • Eilen09:15
    Ukrainan sota

    Nyt sanottiin se, mitä "Moskovassa pelätään" – näin Trump ja Xi keskustelivat Ukrainasta