Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puolustusministeri joutui selittämään reserviläispuheitaan eduskunnan kyselytunnilla

2:33Työmarkkinatilanne puhutti kyselytunnillaKatso myös: Työmarkkinatilanne puhutti eduskunnan kyselytunnilla
Julkaistu 08.02.2024 21:32

MTV UUTISET – STT

Puolustusministeri Antti Häkkäsen (kok.) puheet reservistä eroamisen estämisestä nousivat torstaina esille myös eduskunnan kyselytunnilla, kun keskustan kansanedustaja Jouni Ovaska peräsi selvyyttä Häkkäsen vaihteleviin kommentteihin.

– Ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikassa pitää käyttää erittäin harkittuja ja vakaita puheenvuoroja, Jouni Ovaska painotti kyselytunnilla.

Antti Häkkänen myönsi, että hänen sanavalintansa asiaa koskeneessa lehtihaastattelussa eivät olleet onnistuneita. Hän sanoi myös, että kysymys reservistä eroamisesta vain omalla ilmoituksella on jossain vaiheessa selvitettävä. 

Kysymys on Häkkäsen mukaan oleellinen, sillä Suomen puolustus perustuu reserviläisarmeijaan. Samassa yhteydessä on Häkkäsen mukaan tarkasteltava reserviin palaamista siviilipalveluksesta.

– Se ei ole aiheellista nyt, hanke ei ole siis käynnissä tällä hetkellä, vaan puolustusselonteon yhteydessä rauhassa ja maltilla käydään tämä läpi, Häkkänen sanoi.

– Meillä ei ole tällä hetkellä tässä mitään hälytysmerkkejä. Meillä on laaja reservi, vahva maanpuolustustahto. Mutta pienetkin yksityiskohdat on perattava läpi, Häkkänen sanoi.

LK 8.2.2024 Puolustusministeri Antti Häkkänen eduskunnan täysistunnossa Helsingissä 6. helmikuuta 2024.Lehtikuva

Puolustusministeri Antti Häkkänen eduskunnan täysistunnossa Helsingissä tiistaina 6. helmikuuta.

Lue myös: HS: Reservierokohun jutullaan aloittanut Kyrönmaa-lehti hämillään – puolustusministeri Häkkäsen puheissa takinkäännös

Häkkänen kommentoi reservistä eroamista: "Sanavalinta oli huono"

Reserviläisliiton puheenjohtaja komppaa Häkkäsen ehdotusta reservistä lähtemisen estämiseksi: ”Kaikki sivuvirrat ohjattava ruotuun”

Ukrainan tilanne vaikuttaa

Häkkänen muistutti kyselytunnilla, että Suomessa on koettu reservistä eroamisaaltoja muun muassa Krimin miehityksen yhteydessä ja Venäjän aloitettua hyökkäyssodan Ukrainassa kaksi vuotta sitten.

Hyökkäyssodan alkaessa reservistä eroajia oli Häkkäsen mukaan lähes 4 000.

– Edelleen luvut ovat pieniä, mutta keskustelu siitä, onko tämä jatkossakin vain ilmoitusluontoinen asia, on ihan vakava kysymys, ja se on pohdittava ihan huolella ja maltilla, Häkkänen sanoi.

Kaiken kaikkiaan Suomessa on Häkkäsen mukaan erittäin hyvä tilanne maanpuolustustahdon osalta.

– Se on Euroopan ennätyslukemissa, reservi on vahva, vapaaehtoisia tulee ovista ja ikkunoista paljon enemmän kuin näitä eroajia, Häkkänen sanoi.

Lue myös: Häkkäsen kommentit käynnistivät viikonloppuna ennennäkemättömän tungun sivariin

Stubb haluaa lisätä kertausharjoituksia ja maanpuolustuskursseja – ei kieltäisi reservistä eroamista

Reservistä erosi perjantaina ennätysmäärä: Pekka Haavisto huolissaan puolustusministeri Häkkäsen puheista – "Turha paniikkireaktio"

Lisää aiheesta:

HS: Reservierokohun jutullaan aloittanut Kyrönmaa-lehti hämillään – puolustusministeri Häkkäsen puheissa takinkäännösHäkkänen kommentoi reservistä eroamista: "Sanavalinta oli huono"Stubb haluaa lisätä kertausharjoituksia ja maanpuolustuskursseja – ei kieltäisi reservistä eroamistaReservistä erosi perjantaina ennätysmäärä: Pekka Haavisto huolissaan puolustusministeri Häkkäsen puheista – "Turha paniikkireaktio"Tutkija ei käsitä Häkkäsen reserviläislausuntoa yhtään – puolustusministeri MTV:lle: "Lillukanvarsi koko asia"Antti Häkkäsen ulostulosta vastareaktio – reservin erohakemuksiin tuhti piikki
PolitiikkaAntti HäkkänenPuolustusvoimatMaanpuolustusTurvallisuusEduskuntaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 18:25
    Eduskunnan takahuone

    Kansanedustajan yöllinen tiedote käynnisti keskustelun – "Siinä sohvalla istuessa sen naksuttelin"

  • 17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • 17:05
    Koirat

    Nämä koirarodut on kielletty monissa maissa – Suomi sallii kaikki

  • 16:32
    Supo

    Supo poisti verkkosivuiltaan tekstiä väestönvaihtoteoriasta – esillä todennäköisesti tiedusteluvalvontavaliokunnassa

  • 10:00
    Ilmastonmuutos

    Suomalaisten suuryritysten ilmastotoimet syynissä – Keskolle pyyhkeitä