Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puolet yrityksistä on joutunut vähentämään investointejaan koronan vuoksi: "Paljon työtä ja työpaikkoja on jäänyt syntymättä"

Julkaistu 30.06.2020 06:06

MTV UUTISET - STT

Puolet yrityksistä on joutunut vähentämään investointejaan koronakriisin vuoksi, ilmenee Kauppakamareiden kyselystä.

Reilu viidesosa yrityksistä kertoo investointien vähentyneen peräti 75–100 prosenttia verrattuna aikaan ennen koronapandemian puhkeamista.

– Tulos on huolestuttava. Iso osa meidän yrityksistämme on joutunut laittamaan koronan takia investoinnit jäihin. Tämä tarkoittaa sitä, että paljon työtä ja työpaikkoja on jäänyt syntymättä, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi tiedotteessa.

Hän painottaa, että Suomi saadaan koronan aiheuttamasta talouskuopasta ylös nimenomaan yksityisillä investoinneilla.

– Hallituksen pitää tehdä kaikkensa, että yritykset pystyvät taas luottamaan tulevaisuuteen ja investoimaan, Romakkaniemi painottaa.

Kyselyn mukaan suurin syy yritysten investointien vähenemiseen on koronapandemian aiheuttama yleinen epätietoisuus sekä kysynnän väheneminen. Hallituksen asettamat rajoitukset ovat vähentäneet investointeja muutamalla prosentilla yrityksistä.

Kauppakamareiden kyselyyn vastasi 2 400 yritystä kaikilta toimialoilta ympäri Suomen. Yksinyrittäjiä vastaajissa oli kahdeksan prosenttia, loput olivat työnantajayrityksiä.

Lue myös: 

Fiva palauttaa asuntolainojen lainakaton 90 prosenttiin – tavoitteena tukea asuntomarkkinoiden toimintaa koronakriisin keskellä

Koronakevät on kasvattanut ylivelkaisten määrää ja lyhennysvapaat ovat viisinkertaistuneet – pikavipit lisänneet velkaongelmia

Kansainvälinen luottoluokituslaitos arvioi Suomen talouden vakaaksi: kiittää Suomea ripeistä koronatoimista

Lisää aiheesta:

Suomen Yrittäjät: Yritysten koronaongelmat ovat jälleen kärjistymässä – "Tukea tarvitaan, jos rajoituksia kiristetään"Liikkumisrajoitusten valmistelu toi hankaluuksia yrityksille, kertoo kysely: "Yrityksille ei ole ihan sama, miten asiat valmistellaan ja viestitään"Yritysten tilanne romahti alkukeväällä – Mikael Pentikäinen vetoaa: "Hallituksen pitäisi toteuttaa tukiohjelma"Kysely: Reilu kymmenesosa palveluyrityksistä ei toivu koronakriisistäEK:n Häkämies MTV Uutisille yrittäjien koronakyselyn tuloksista: ”Tämä on vakava ja huolestuttava viesti”Kysely: Kolmasosa yrityksistä pelkää konkurssia koronan vuoksi – joka toisen yrityksen mukaan ongelmia on jo nyt
TyöYrittäjyysKoronavirusMarinin hallitusTalous

Tuoreimmat aiheesta

Työ
  • 15:59
    Asian ytimessä.doc

    Joka seitsemäs suomalainen masentuu elämänsä aikana – tällainen on yksinäisyyden yhteys masennukseen

  • Eilen09:51
    Työttömyys

    Akava Works: Suomen talous kehittyy selvästi odotettua heikommin – reaalipalkat romahtivat

  • to05:52
    Kunnat

    Kunnissa valuvika – nousukausikaan ei välttämättä poista ongelmaa

  • ke17:28
    Piispat

    Piispa Mari Leppänen tekee historiaa jäämällä virkavapaalle – paljastaa syyt MTV Uutisille

  • ke06:05
    Työelämä

    Nyt löytyi asia, jossa ei noudateta lakia – missään Suomessa