Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puolaan matkannut Tommi kertoo, miten ukrainalaispakolaisia kyyditään Suomeen – oikoo myös kuvitelmia siitä, millaista apua erityisesti tarvitaan

10:04Suomalainen Tommi auttaa Puolan rajalla ukrainalaisia pääsemään Suomeen – kertoo, millaiselle avulle on tarveKuuntele videolta, miten ukrainalaispakolaisille järjestetään kyytejä Suomeen vapaaehtoisvoimin.
Julkaistu 06.03.2022 17:17
Toimittajan kuva
Leo Jaakkonen

leo.jaakkonen@mtv.fi

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Ukrainasta on paennut jo yli 1,5 miljoonaa ihmistä Venäjän hyökkäyksen jälkeen, kertoo YK. Osan matka jatkuu naapurimaista Suomeen.

LK 3.3. Ukrainan sota

AFP / Lehtikuva

MTV Uutiset seuraa Ukrainan tapahtumia hetki hetkeltä.

Löydät tuoreimmat uutiset uutispalvelustamme sekä MTV Katsomosta joka päivä. 

Ukrainan sodan uhreja voi auttaa monin tavoin. Tästä artikkelista löydät ajantasaista tietoa auttamisesta. 

Ukrainan tilanne aiheuttaa monenlaisia tunteita. Tästä artikkelista löydät tietoja siihen, miten hakea apua itselle tai läheisellesi. 

Silta 22 -projektin kautta Puolaan auttamaan lähtenyt helsinkiläinen Tommi Ojala odotti, että vastassa rajalla olisi kaaos. Totuus oli kuitenkin toinen.

– Kaikki tuntuu toimivan. Kaupassa on ruokaa ja bensaa tuntuu riittävän.

Apukin on hyvin organisoitua. Ukrainalaisten auttamiskyytejä ajavat yksityishenkilöt useista Euroopan maista.

Ukrainasta saapuvat ihmiset ottavat usein yhteyttä eurooppalaisiin tuttuihin, jotka alkavat selvittää kyytimahdollisuuksia.

Lue myös: Helsinkiläinen Tommi on matkalla kohti Puolan ja Ukrainan rajaa – näin hän vastaa auttajiin kohdistuvaan kritiikkiin: "On ihmisiä, jotka eivät ymmärrä mitä tekevät"

Toinen vaihtoehto on, että esimerkiksi Suomeen lähtevä kyyti ajaa rajalle perustetun vastaanottokeskukseen pihaan ja kysyy, ketkä olisivat lähdössä.

– Vapaaehtoiset, ketkä täällä on, purkavat pullonkaulaa todella nopeasti.

Millaista apua tarvitaan?

Apua tarvitaan, mutta ei mitä tahansa. Ojalan mukaan etenkin kaakkoisen Puolan Medykan raja-aseman lähellä kyytitilanne on hyvässä hallinnassa, eli omalla autolla ei kannata lähteä paikan päälle.

Klaus Sundman Tommi Ojala Svitlana LinyvaKlaus Sundman (vas.), Tommi Ojala ja ukrainalaistaustainen Svitlana Linyva matkustivat Puolan kaakkoisosan Przemysliin auttaakseen ukrainalaispakolaisia Suomeen.

Lahjoituksia sen sijaan kaivataan, mutta niitäkin vain tietynlaisia.

– Usein kuulee, että tänne ei haluta mitään. Se ei pidä ollenkaan paikkaansa.

Lue myös: MTV Ukrainassa: Näin sota näkyy Lvivin kaupungissa – katso tästä toimittajamme raportit

Ruokaa, etenkin kuivamuonaa ja hyvin säilyvää ruokaa, äidinmaidonkorviketta ja koronasuojavälineitä kuten maskeja ja käsidesiä tarvitaan. Myös puuhakirjat tai muu matkatekeminen lapsille on tarpeen.

Sen sijaan esimerkiksi vaatteita ei missään nimessä kannata lähettää. Niitä on paikan päällä röykkiöittäin.

– Suomesta lahjoitettu untuvatakki ei mahdu ukrainalaisella mihinkään laukkuihin, hän ei matkalla sitä tarvitse ja hän kuljettaa sen takaisin Suomeen, Ojala kertoo esimerkkinä.

Kuuntele videolta, miten ukrainalaispakolaisille järjestetään kyytejä Suomeen vapaaehtoisvoimin.

Lisää aiheesta:

Ukrainaan matkustava Tommi Ojala kertoo, miten avunanto on muuttunut kevään jälkeen: "Syytä toimia kuin paikalliset, käy huonosti, jos leikkii sankaria"Avustustyöntekijät: "Avuntarpeet Ukrainassa muuttuneet sodan edetessä" – näitä tarvikkeita tarvitaan juuri nytUkrainalaisyhteisö rakensi mittavan avustusverkoston Suomeen: "En tunne ketään ukrainalaistaustaista, jonka luona ei joku paennut asu"Pietu Pietiäinen toi pikkubussillisen pakolaisia Puolan rajalta Suomeen – suru vaihtui lasten nauruun, kun Ukraina jäi taakseEspoolainen perheenisä haki kaksi ukrainalaisäitiä lapsineen kotiinsa – tulijoiden tunteet pinnassa: "Olen hyvin iloinen ja kiitollinen siitä, että olen täällä"Helsinkiläinen Tommi on matkalla kohti Puolan ja Ukrainan rajaa – näin hän vastaa auttajiin kohdistuvaan kritiikkiin: "On ihmisiä, jotka eivät ymmärrä mitä tekevät"
Ukrainan sotaUkrainaPuolaPakolaisetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • Eilen18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus

  • Eilen16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • Eilen10:33
    Venäjä

    Putinin Trump-muistio vuodettiin – tutkija: "Uhkapeliä"

  • Eilen09:19
    Venäjä

    Reuters: Venäjä hyökännyt Ukrainaan kohutuilla 9M729-risteilyohjuksilla