Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentti Tarja Halonen pysyy naisjohtajakommenttiensa takana – "keskustelu jatkuu, sanoi suomalainen some mitä tahansa"

5:54Presidentti Tarja Halonen pysyy naisjohtajakommenttiensa takana –"keskustelu jatkuu, sanoi suomalainen some mitä tahansa"Suomeen ehdotettiin torstaina uutta EU-kansanäänestystä. Näin Halonen kommentoi MTV Uutiset Livessä!
Julkaistu 27.08.2020 15:57
Toimittajan kuva

Tuomo Hyttinen

tuomo.hyttinen@mtv.fi

@tuomohytti

Presidentti Tarja Halonen hämmästyi kohusta, joka syntyi hänen sanomisistaan elokuun alussa. Halonen totesi Ylen politiikkaradiossa, että naisjohtoiset maat ovat pärjänneet koronapandemian torjunnassa miesjohtoisia maita paremmin.

– Näyttää, että tilanne on mennyt paremmin kaikissa niissä maissa, joissa naisilla on vahva asema ja joissa on myös naisjohtaja. Jopa niin, että tasa-arvoisessa pohjoisessa hyvinvointiyhteiskunnassa läntinen naapurimaamme Ruotsi ei näytä tässä tarkastelussa pärjäävän kovin hyvin. Mutta siellä onkin miehet johdossa, sanoi presidentti Tarja Halonen Ylellä 6. elokuuta.

Lue lisää: Ruotsissa ihmetellään Halosen puheita, joissa hän painottaa tasa-arvon merkitystä koronataistelussa: "Isku Ruotsia vastaan"

Sanomisista nousi kohu Ruotsin iltapäivälehdistössä, suomalaisten lehtien pääkirjoituksissa ja sosiaalisessa mediassa. Muun muassa Åbo Akademin valtio-opin professori Kimmo Grönlund haukkui Halosen kommentin ala-arvoiseksi.

Torstaina haastattelun MTV Uutisille antanut presidentti Halonen sanoo hämmästyneensä Suomessa syntynyttä tunneperäistä vastareaktiota.

– En sanonut oikeastaan mitään uutta. Kommentoin vain käynnissä olevaa kansainvälistä keskustelua, joka nyt jatkuu. On suomalainen some sitten sanonut mitä tahansa.

Myös miehet otettava mukaan

Halonen sanoo, ettei hän tarkoittanut naisjohtajien olevan miesjohtajia fiksumpia. Halosen mukaan naisjohtoisissa maissa on vuosien mittaan puhuttu turvallisuudesta laaja-alaisena, pelkän asevoiman ylittävänä asiana.

Esimerkiksi Suomessa on jo pitkään puhuttu laaja-alaisesta turvallisuuskäsityksestä muun muassa turvallisuus- ja puolustuspoliittisissa selonteoissa.

– Erityisesti Pohjoismaissa ja laajasti ottaen muissakin hyvinvointiyhteiskunnissa naiset ovat olleet paljon mukana. Ehkä se vaikuttaa yleiseen päätöksentekoon. Totta kai se edellyttää myös demokraattisia, uudistushaluisia miehiä, Halonen sanoo.

Lue myös: Sari Essayah HS:lle: EU kehittyy sellaiseen suuntaan, että Suomessa pitäisi harkita uutta EU-kansanäänestystä – "Jossain tulee raja vastaan"

Lisää aiheesta:

Kaskinauriskansa, Tomppa Cruise ja Svinhufvud – Mika Aaltolan kampanja-avaus vilisi villejä vertauksia ja kielikuviaVenäjän hyökkäystä ennakoinut Mika Aaltola uudessa kirjassaan: Sai maaliskuussa "arvovaltaiselta taholta" varoituksen sodan uhalla spekuloinnistaPöllöraati: Sanna Marinin Nato-kommentti oli pientä verrattuna Joe Bidenin mokaan – "Käytännössä sanoi venäläisille, että menkää, menkää..."Ruotsissa ihmetellään Tarja Halosen "siellä onkin miehet johdossa" -puheita, joissa hän painottaa tasa-arvon merkitystä koronataistelussa: "Isku Ruotsia vastaan"Presidentti Sauli Niinistöltä kovaa puhetta MTV Uutisten erikoishaastattelussa: "Minun suuni yritetään selvästi saada tukkoon"Tarja Halonen MTV:lle hallituksen naisvaltaisesta kokoonpanosta: ”Tätä on pitkään odotettu, toivotaan, että pysyvät hengissä”
MTV Uutiset LiveTarja HalonenTasa-arvoPresidentitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

MTV Uutiset Live
  • ma16:22
    Liiga

    Jättitiedote ravisuttaa kiekkokansaa, onko SM-liigan tulevaisuus todella vaakalaudalla? – "Tämä herättää kaikki"

  • 26.10.17:15
    Tanssii Tähtien Kanssa

    MTV Uutiset TTK:n punaisella matolla – katso tähtihaastattelut

  • 24.10.14:31
    Liigaviikko

    Yllätystieto: HIFK:sta paljastui SM-liigan eliittilukema

  • 24.10.09:15
    Liigaviikko

    SM-liigan huippuryhmät kadoksissa – tv-kohtaamisessa maukas lisäjännite

  • 24.10.07:01
    Liigaviikko

    HIFK-vahvistuksesta tyrmistyttävää kuvaa – "Olli Jokisella alkaa päässä suhisemaan"