Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsissa ihmetellään Tarja Halosen "siellä onkin miehet johdossa" -puheita, joissa hän painottaa tasa-arvon merkitystä koronataistelussa: "Isku Ruotsia vastaan"

Julkaistu 10.08.2020 13:06
Toimittajan kuva
Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Aftonbladet kirjoittaa presidentti Tarja Halosen koronakriisikommenttien olevan isku Ruotsia vastaan. Halonen sanoi Ylen haastattelussa viime viikolla, että Ruotsi ei näytä pärjänneen koronatoimenpiteissä yhtä hyvin kuin muut pohjoiset hyvinvointiyhteiskunnat. – Mutta siellä onkin miehet johdossa, Halonen napautti.

Presidentti Tarja Halonen sanoi Ylen Politiikkaradiossa viime torstaina, että koronaepidemiatilanne on hoidettu paremmin naisjohtoisissa maissa.

– Näyttää, että tilanne on mennyt paremmin kaikissa niissä maissa, joissa naisilla on vahva asema ja joissa on myös naisjohtaja. Jopa niin, että tasa-arvoisessa pohjoisessa hyvinvointiyhteiskunnassa läntinen naapurimaamme Ruotsi ei näytä tässä tarkastelussa pärjäävän kovin hyvin. Mutta siellä onkin miehet johdossa, Halonen sanoi.

Halonen ylistää myös pääministeri Sanna Marinin hallituksen tapaa käsitellä koronatilannetta. Halonen arvioi myös, että Saksa on pärjännyt hyvin pandemian hillitsemisessä liittokansleri Angela Merkelin johdolla.

Halonen sanoi haastattelussa, että naisilla on toisenlainen kokemuspohja, joka voi auttaa uudenlaisen turvallisuusriskin – kuten pandemian – käsittelyssä.

– Asiaan ei vaikuta pelkästään se, onko johdossa naisia, vaan se että että naisten asema on yhteiskunnassa vahvempi ja on pidetty tärkeänä toisia aloja kuin puhtaasti miesvaltaisessa yhteiskunnassa.

Halosen mukaan turvallisuuskäsite on muuttunut. Aiemmin turvallisuudesta puhuttaessa on keskitytty aseisiin ja sotaan, eikä epidemian mahdollisuutta turvallisuusriskinä ole otettu vakavasti.

Aftonbladetin artikkelista kertoi Suomessa ensimmäisenä Iltalehti.

Lue myös: Presidentti Tarja Halonen muistelee viruslingoksi muuttunutta naistenpäiväkonserttia: "Viereeni tupsahti flunssainen kuorolainen"

Lisää aiheesta:

Presidentti Niinistö kertoo ottaneensa yhteyttä Mariniin toissa viikonloppuna: "Kyse oli huolen ilmaisemisesta"Financial Times hehkuttaa Suomen "talvisodan hengessä" tehtyä koronastrategiaa – myös Helsinki-Vantaan koronakoirat ovat saaneet kiitosta maailmallaPresidentti Tarja Halonen pysyy naisjohtajakommenttiensa takana – "keskustelu jatkuu, sanoi suomalainen some mitä tahansa"Rokotetilanne on vähän hämmentävä, sanoo presidentti Niinistö – näin hän ajattelee hoivakotikuolemista: "Kyllä se on aika varoittava signaali"Pelaako Ruotsi koronan kanssa uhkapeliä ihmishengillä? Suomalaisprofessori tyrmää: Strategia ihan sama kuin Suomellakin Esko Aho kommentoi hallituksen koronatoimia MTV:lle – vertaa seuraavaa haastetta talonrakentamiseen: "Emme palaa mihinkään entiseen"
Tarja HalonenKoronavirusRuotsiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tarja Halonen
  • 31.8.13:02
    Ukrainan sota

    Tarja Halonen TT:lle: Putin on nykyään eri mies – yksi vallattu alue Ukrainassa on hänelle tärkein

  • 7.8.08:45
    Alexander Stubb

    Stubbilta harvinainen kuva edeltäjiensä seurassa: "Muistoja kesistä Kultarannassa"

  • 16.6.16:53
    Jalkaväkimiinat

    Tarja Halonen ihmettelee epäkohtaa keskustelussa Ottawan sopimuksesta: "Ei ole julkisuudessa tuotu esille"

  • 12.5.17:51
    Paavo Lipponen

    "Media meni sekaisin Annelista" – Paavo Lipponen avaa tuntojaan Irak-gatesta muistelmissaan

  • 5.4.10:31
    Alexander Stubb

    Kommentti: Trumpilta vihainen Putin-purkaus – suvereeni ulkopolitiikan päällikkö Stubb saattoi juonia sanat USA:n suuhun