Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentti Duterte jälleen armottomana: Jos vastustatte viranomaisia koronarajoituksissa, ammumme teidät

Rodrigo Duterte / AOP
Julkaistu 02.04.2020 09:23
Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

@Auramies

Kovista otteistaan tunnettu Filippiinien presidentti Rodrigo Duterte ei aio hissutella koronaviruksen kitkemisenkään edessä. Duterte on ohjeistanut virkavaltaa ampumaan kaikki rajoitustoimia ja ulkonaliikkumiskieltoa häiritsevät ihmiset.

– Ohjeeni poliisille ja armeijalle... jos joudutte ongelmatilanteeseen, jossa teitä vastustetaan ja henkenne on vaarassa, ampukaa heidät kuoliaaksi. Ymmärrättekö, kuoliaaksi. Sen sijaan että aiheuttaisitte ongelmia, hautaamme teidät, Duterte totesi uutistoimisto Reutersin mukaan maansa kansalaisille.

Duterte korosti puheessaan tilanteen vakavuutta. Maassa oli kolme viikkoa sitten kolme todettua koronavirustartuntaa. Nyt todettuja tartuntoja on 2311, ja kuolleita on 96. Duterten mukaan kaikkien on nyt noudatteva karanteeniohjeita, pysyttävä kotona, ja korosti, että minkäänlainen lääkintähenkilökunnan vastustaminen on vakava rikos. Duterten mukaan maan lääkintähenkilökunta on joutunut useiden väkivallantekojen kohteeksi.

Ennen Duterten puhetta paikallismedia kertoi häiriöstä sekä pidätyksistä maan pääkaupungin Manilan köyhällä alueella, jossa kansa osoitti mieltään. Paikallisten mielestä hallituksen tarjoama ruoka-apu oli riittämätöntä.

Duterten toimia on kritisoitu laajasti maailmalla. Viimeisten vuosien aikana tuhansia filippiiniläisiä on ammuttu hengiltä, koska heitä on epäilty huumeiden myymisestä tai käyttämisestä. Maan poliisin mukaan heidän toimensa ovat olleet laillisia. Uusimmista Duterten ohjeista poliisi tyytyi kommentoimaan, että ne ovat osa presidentin retoriikkaa, eikä ketään olla ampumassa koronavirusrajoitusten noudattamatta jättämisen takia.

Lue myös: Miljoonan koronatartunnan ja 50 000 kuoleman raja menee rikki lähipäivinä: "Viimeisen viikon aikana kuolemantapaukset ovat yli kaksinkertaistuneet"

Yli miljoona suomalaista kuuluu koronaviruksen riskiryhmään – näillä

alueilla heitä on eniten

MTV seuraa koronan leviämistä maailmalla: Ruotsin koronaviruskuolemien määrä nousi reilusti yli 200:n

Yhdysvalloissa vain 6-viikkoinen vauva kuoli koronavirukseen

Lisää aiheesta:

Maailman terveysjärjestö WHO varoittaa koronan leviämisestä Euroopassa – yksi keino voisi helpottaa tilannetta nopeastiMonessa maassa protestoidaan koronavirusrajoitteita vastaan: WHO tyrmää – "Mikään maa ei voi teeskennellä, että pandemia olisi ohi"Filippiineillä tuhansia koronatartuntoja päivässä, sairaalat tukossa ja vajaamiehitteisiä – lääkärit vetoavat nyt hallitukseen koronarajoitusten palauttamiseksi Brasilian presidenttiä vastaan aiotaan nostaa kanne – koronasairas Bolsonaro otti kasvomaskinsa pois toimittajien edessä: "Täyttää rikoksen kriteerit"Latinalaisen Amerikan koronavirustartuntojen määrä ylitti 100 000 – Brasilian Bolsonaro osallistui liikkumisrajoituksia vastustavaan mielenosoitukseenMTV:n kirjeenvaihtaja USA:n koronatilanteesta: ”Oikeastaan kaikki on mennyt pieleen”
KoronavirusFilippiinitKuolemantapauksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin