Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Posti jatkaa viisipäiväistä jakelua Turun saaristossa – yksi kirje voi maksaa Postille satoja euroja

Lehtikuva
Julkaistu 03.10.2016 14:10

MTV UUTISET - STT

Posti jatkaa Turun saaristossa yleispalvelukirjeiden viisipäiväistä jakelua Korkeimman hallinto-oikeuden (KHO) päätöksen mukaisesti.

Postin mukaan KHO:n päätös nostaa Postin jakelukustannuksia merkittävästi. Yhden kirjeen jakelukustannus Turusta saaristoon voi olla jatkossa jopa 200-500 euroa.  

Postin on nyt kuljetettava postikortti saareen, vaikka sinne ei olisi päivittäistä aikataulutettua yhteysalusliikennettä.

Kustannuksia syntyy, koska Posti joutuu ostamaan lisäkuljetukset näihin saariin. Viisipäiväinen velvoite ei koske muita kirjeitä, sanomalehtiä, aikakauslehtiä tai paketteja.  

Postin jakelujohtaja Juhani Vuolan mukaan valtaosalle saarista liikennöidään päivittäin ja viisipäiväinen jakelu on toteutunut jo tähän asti. Kustannuksia syntyy, koska Posti joutuu ostamaan tarvittaessa lisäkuljetukset näihin saariin, koska Varsinais-Suomen ely-keskuksen päätöksen takia postia ei voi kuljettaa, jos aluksella ei ole matkustajia tai rahtia.  

– Kunnioitamme oikeuden päätöstä ja jaamme yleispalvelukirjeitä viitenä päivänä viikossa myös ulkosaaristoon, sanoo Vuola tiedotteessa.

Vuola silti hämmästelee, että kustannus ei ole kansantaloudellisesti kestävällä pohjalla.  

– Kuka olisi valmis lähettämään joulukortin, jos postimerkki maksaisi esimerkiksi 200 euroa?  

– Yleispalvelukirjeitä jaetaan kotitalouksiin keskimäärin noin 40 kappaletta vuodessa ja niistä kolmasosa on joulukortteja, Vuola jatkaa.  

Tappiot yksin Postin harteille

Postin tappiot saaristossa maksavat käytännössä muut Postin asiakkaat, sillä julkisena yhtiönä Posti toimii ilman valtion tukea. Vuola pitää muutenkin ely-keskuksen toimintaa Postia syrjivänä.  

– Posti joutuu ainoana jakelijana maksamaan yhteysaluksille kuljetuksesta, kun muut rahtiyhtiöt saavat kuljettaa rahtinsa ilmaiseksi. Kirjeiden ja rahdin jakelu ovat Suomessa täysin markkinaehtoisen ja vapaan kilpailun piirissä, muistuttaa Vuola.  

Vuola tähdentää tiedotteessa, että valtaosa Postin päivittäisestä jakelusta on tiekuljetussopimuslain alaista rahtia.   

– Miksi meidän pitää maksaa rahdin jakelusta, kun muutkaan eivät siitä maksa, Vuola kysyy.  

Vuola näkisi mieluusti, että yhteysalusten palveluiden käyttäjien tasapuolinen kohtelu toteutuisi palauttamalla palvelumaksut, joita on peritty aikoinaan kaikilta palveluiden käyttäjiltä.   

KHO:n päätös Postia kohtaan nivoutuu vahvasti postilain uudistukseen, jota ollaan parhaillaan uudistamassa Liikenne- ja viestintäministeriössä. Posti katsoo, että poikkeustalouksien jakelua tulisi uudistaa uudessa laissa, koska postin kuljetus vaikeakulkuisilla saaristo- ja erämaa-alueilla on muodostumassa kohtuuttomaksi.

Lisää aiheesta:

Kirjepostin jakelu harvenee kautta maanAsunnottomia kurittavaan uudistukseen selvä linjaus: Poste restante -lähetyksistä ei saa periä maksua, jos vastaanottajalla ei ole muuta osoitettaPosti lätkäisi maksun postin vastaanottamispalvelulle – iskee tylysti asunnottomiin: Päätöksen vihjataan rikkovan perustuslakia, tästä muutoksessa on kysePAU varoittaa: ”Katastrofaalinen” uusi postilaki johtaa tuhansien työttömyyteen ja harventaa postinjakeluaPostin jakelu voi harventua kaupungeissa kolmipäiväiseksi – uusi postilaki määrä saada voimaan jo ensi kesänäKSML: Postin kaavailut saattavat olla EU-direktiivin vastaisia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:40
    Politiikka

    KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroa

  • Eilen21:16
    Kotimaa

    Huolestuttava ilmiö leviää Kaustisen kirjastossa

  • Eilen20:42
    Räjähdykset

    Turvallisuusasiantuntija Joroisten räjähdyksestä: Olisi voinut käydä paljon pahemmin

  • Eilen19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • Eilen19:03
    Sää

    Markus Mäntykannas kommentoi kylmää käännettä: Suomi jakautuu kahtia