Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pöllöraadissa paljastus: "Olen ollut Kesärannan saunassa"

0:17Talouselämän päätoimittaja Jussi Kärki paljastaa olleensa Kesärannan saunassaVideo: Talouselämän päätoimittaja Jussi Kärki paljastaa olleensa Kesärannan saunassa
Julkaistu 22.10.2021 08:22

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

ollitiihonen5

Pääministeri Sanna Marinin Kesärannassa järjestämien juhlien jatkot nousivat eilen puheenaiheeksi, kun Yle ja Seiska uutisoivat niistä.

Ylen mukaan juhliin osallistui 20–30 ihmistä.

MTV:n Uutisaamussa Pöllöraati ei sinänsä nähnyt Marinin jatkoissa paheksuttavaa.

– Bilettämistä ei varmasti katsota hyvällä, jos yritysjohtajilla olisi vaikea saada audienssia pääministerin luokse, MTV Uutisten politiikan toimittaja Alec Neihum kuitenkin huomautti.

– Kun kunnolla juhlii, velat muuttuvat saataviksi, Talouselämän päätoimittaja Jussi Kärki tömäytti.  

– Enkä paheksu Kesärannassa käyntiä. Tiedän, että siellä on muutama toimittajakin saattanut käydä, Kärki paljasti.

Oletko sinä ollut Kesärannassa?

– Kellonaika oli eri, mutta olen ollut Kesärannan saunassa, Kärki nauraa.

Video: Näin Sanna Marin kommentoi tietoja Kesärannan jatkoista

Katso ensimmäinen puolisko Pöllöraadin keskustelusta:

02mtv uutiset_huomenta suomi_maaliskuu2023_16x9

Huomenta Suomi nähdään MTV3-kanavalla joka arkiaamu kello 6.25-9.30 välisenä aikana. 

Viikonloppuisin Huomenta Suomi nähdään kello 9-12. 

Ohjelma on katsottavissa myös  MTV Katsomossa ja MTV Uutiset Livessä. 

11:23Pöllöraati: Pääministeri Sanna Marinin muuttunut julkikuva

Onko Marinin julkisuuskuva muuttunut?

Pääministerin yleisempikin julkisuuskuva on ollut tapetilla esimerkiksi Maria Veitolan ohjelman vuoksi. Jaksossa oltiin yökylässä Marinin luona, ja pääministeri kertoi muun muassa siivoavansa ja teki fetapiirakkaa.

Lue myös: Sanna Marin paljasti vihdoin salaisen fetapiirakkareseptinsä – "On hyvää! Kannattaa tehdä"

Kärjen mielestä siinä on vaaransa, jos poliitikko avaa omaa yksityiselämäänsä.

MTV Uutisten Neihum huomautti, että aikoinaan myös Urho Kekkonen juhli taiteilijoiden kanssa.

– Hänestähän (Kekkosesta) myös sanottiin, että hän oli ensimmäinen presidentti, joka osasi visuaalista puolta, televisiota ja valokuvia hyödyntää. Sanna Marin on ilmeisesti ensimmäinen Instagram-pääministeri, Neihum väläytti.

Hufvudstadsbladetin päätoimittaja Erja Yläjärven mukaan Marinin julkisuuskuva ei välttämättä heijasta sitä, mitä kansa ajattelee koronaepidemian jälkimaininigeissa. 

– Kukaan ei varmaan ajattele, että kolmi- tai vaikka kuusikymppinen ei saa juhlia, Yläjärvi muistutti.

Kommentti: Marinin kiiltokuva murenee – SDP syyttää keskustaa pääministerin mustamaalaamisesta

Kärki haluaisi mieluummin vastauksia tärkeämpiin kysymyksiin.

– Hän jakaa Instagramissa fetapiirakkareseptejä ja muuta ja ihan hyvä näin, saa varmasti uusia ihmisiä kiinnostumaan politiikasta. Henkilökohtaisesti toivoisin pääministeriltä vastausta vaikka siihen, miten Suomi vastaa EU:n kasvu- ja vakaussopimuksen jatkoon. Ymmärrän, että se on aika tylsä aihe, totesi Kärki.

– Voi olla, ettemme perinteisessä mediassa ymmärrä, miltä asiat Instagramissa näyttävät. Toisaalta ymmärretäänkö aina Marinin porukoissa, miltä asiat näyttävät Instagramin ulkopuolella, kun bileet ja fetapiirakat viedäänkin muuhun maailmaan, pohti Neihum.

Kärjen mielestä Marinin saamalla julkisuudella voi olla vaikutuksia myös politiikkaan.

– SDP:n sisältäkin tulee kritiikkiä ja sitä vuodetaan julkisuuteen. Se on merkki siitä, että edellisestä puheenjohtajavaalista on saattanut jäädä kaksi leiriä jäädä elämään. Nyt ehkä nähdään paikka (vaikuttaa Marinin asemaan). Se on tässä poliittisesti kiinnostava asia.

Lisää aiheesta:

Pääministeri haluaa julkisuudelta piiloon pestinsä jälkeen – Pöllöraati: "Suomella olisi käyttöä Sanna Marinille myös tämän hallituskauden jälkeen"Viikon kohukooste: Slush-Marin, rahapeli-Petelius ja "kiljuvien naisten" alle jäänyt Petteri Orpo Pöllöraadin syynissä – "Tilanneälykäs ihminen ei tietenkään sano sitä"Pöllöraati: Marinin fetapiirakkaohjeet ja positiivinen somepöhinä kääntyivät itseään vastaanKommentti: Politiikan maailmantähdestä tuli kohusta toiseen päätyvä pääministeri – jäljellä on tukku hämmentäviä kysymyksiä, joihin ei ole vielä vastauksiaMitä virheitä Marin teki viestinnässään kohun keskellä? Ex-demari Mikael Jungnerilta suora vastausYlimielinen pääministeri, joka on myös ikärasisti? Marinin boomer-kohulle murska-arvio: "Politiikassa oleellista on, miltä asiat näyttävät"
PöllöraatiSanna MarinUutisaamuPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pöllöraati
  • 31.10.09:44
    Teboil

    Teboilin pelastus Venäjä-sumutus? "Sama mies Suomessa aina, kun pitää pelastaa jotain Putinille hyödyllistä"

  • 24.10.09:51
    Pakotteet

    Miksi Teboilkin sai rasvata Venäjän sotakonetta vuosia? "Vihdoin järeät pakotteet"

  • 18.10.06:15
    Perussuomalaiset

    Miksi kansanedustajat kapinoivat sairaalaäänestyksessä? "Politiikon kannattaa mieluummin myöntää käyttävänsä heroiinia"

  • 10.10.11:02
    Jäänmurtajat

    Orpo Valkoisessa talossa hämmensi Pöllöraadin: "Niin epätavallista"

  • 3.10.20:53
    SDP

    Demareilla on dilemma, arvioi Pöllöraati: "Se on välillä jopa vähän kiusallista"