Poliisi on tänään julkistanut laajan selvityksen Helsingissä uutena vuotena tapahtuneesta useisiin naisiin kohdistuneesta seksuaalisesta häirinnästä. Helsingin poliisin mukaan rikosepäilyjä on 15, mikä on enemmän kuin koskaan aikaisemmin yhden vuorokauden aikana
Uuden vuoden alla levisi huhu, jonka mukaan Aavarannan vastaanottokeskuksessa Espoossa oltiin kokoamassa joukko irakilaisia aiheuttamaan häiriötä kaupungilla sekä tekemään seksuaalirikoksia.
Poliisilla oli tässä vaiheessa jo tieto siitä, että Helsingin keskustassa oli loppuvuoden aikana tapahtunut seksuaalista ahdistelua, ja tekijöinä on todennäköisestiollut turvapaikanhakijoita.
Aavarannasta kiinni muutamia turvapaikanhakijoita, joita epäiltiin julkisesta kehottamisesta rikokseen. Helsingissä vastaavaa huhua ei havaittu, mutta ainakin Tampereella poliisipartioille oli kerrottu siellä olevien irakilaisten toimesta vastaavaa tarinaa.
2:08
Poliisi varautui erikoisorganisaatiolla
Helsingin poliisi varautui ennakkotietojen perusteella uuden vuoden yöhön erillisellä tilanneorganisaatiolla järjestyksen ja turvallisuuden ylläpitämiseksi.
