Poliisi kertoo edistyneensä Fitburg-alukseen liittyvän rikosepäilyn tutkinnassa.
Pietarista lähteneen rahtilaivan epäillään vaurioittaneen teleoperaattori Elisan merikaapelia Helsingin ja Tallinnan välillä. Vaurio havaittiin varhain keskiviikkona.
Poliisi kertoi tiedotteessaan tänään perjantaina iltapäivällä tekevänsä yhteistyötä eri viranomaisten kanssa tapauksen esitutkinnassa. Esitutkinta jatkuu edelleen muun muassa kuulusteluilla ja teknisellä tutkinnalla.

Lue myös: Eduskunnan valiokuntajohtajat arvioivat kaapelirikkoa: "Oudolta vaikuttaa"
Kaksi pidätetty, toiset kaksi matkustuskiellossa
Tietoliikennekaapelin vauriosta epäillään Fitburg-nimistä alusta, jossa on 14 miehistön jäsentä. Heidän on kerrottu olevan Venäjän, Georgian, Kazakstanin ja Azerbaidzhanin kansalaisia.
Miehistön jäsenistä kaksi on poliisin mukaan pidätettynä ja kaksi muuta asetettuna matkustuskieltoon.
Heitä on poliisin mukaan kuulusteltu ensimmäisen kerran eilen torstaina ja kuulusteluja jatketaan tänään perjantaina.
– Kuulustelut ovat selkeyttäneet tapahtumien kulkua ja eri roolituksia miehistön jäsenten kesken. Kuulusteluita jatketaan edelleen tutkinnan yleisjohtaja, rikosylikomisario Keskusrikospoliisista toteaa tiedotteessa.


