Pennsylvaniasta kotoisin oleva isoäiti ei ollut moksiskaan, kun mustakarhuemo oli hyökätä hänen kimppuunsa.
Valerie Laura Burns oli isoäitinsä kanssa kotinsa patiolla, kun hän huomasi pihan yli kävelleen karhuseurueen. Ohitusmatkalla ollut mustakarhuemo ja sen pienet poikaset kokivat kaksi ihmistä kuistilla selvästi uhaksi. Valerie ja hänen mumminsa molemmat yrittivät kuvata villieläimiä turvallisen matkan päästä, mutta suojeluvaistoilla varustettu emokarhu ei kokenut tilannetta turvalliseksi.
– Ole kiltti, mennään sisälle taloon, poikaset ovat jo puussa, videolla Valerie yrittää käskyttää mummiaan.
Karhunpoikasten kiivetessä pihan suureen puuhun turvaan karhuemo näyttää selvästi aggressiiviselta ja valmiilta hyökkäämään. Mummi ei kuitenkaan karhun uhkaavasta käytöksestä välitä.
– Emo tarkkailee meitä. Mummi, paras varautua pinkomaan karkuun, Valerie toteaa videolla mummilleen.
Lue myös: Karhu samoili naapurustossa – pulahti yöuinnille uima-altaaseen
Mummi halusi saada karhut videolle
Seuraavassa hetkessä Valerielle tulee kiire pinkoa hyökkäävää emokarhua karkuun ja hänen kuvaamansa videomateriaali vaarallisesta tilanteesta tärisee voimakkaasti.
– Jeesus sentään, tule sisälle taloon! Valerie yrittää käskyttää mummiaan.
Mummi ei kuitenkaan suostu kuuntelemaan Valerien pyyntöä. Sen sijaan hän haluaa tietää, saiko Valerie karhuemon hyökkäyksen nauhalle ja lähinnä naureskelee tilanteelle.
