Ranskalainen Mary Pierce ja belgialainen Justine Henin-Hardenne pelaavat tenniksen naisten kaksinpelin finaalissa Ranskan avoimessa mestaruusturnauksessa Pariisissa lauantaina.
Vuoden 2003 Ranskan avointen kaksinpelimestari, tänä vuonna kymmenenneksi sijoitettu Henin-Hardenne kukisti torstaina semifinaalissa seitsemänneksi sijoitetun Venäjän Nadja Petrovan erälukemin 6-2, 6-3.
23-vuotias Henin-Hardenne voitti ottelun 105:stä pelatusta pisteestä 62. Hän tarvitsi Petrovan kaatamiseen aikaa tunnin ja kahdeksan minuuttia. Henin-Hardenne on nyt voittanut 23 viimeksi pelaamaansa ottelua.
- Olin hyvin päättäväinen, maltillinen ja myös aggressiivinen silloin kuin piti. Olen erittäin tyytyväinen. Olen tehnyt viime kuukausien aikana paljon töitä pelini parantamiseksi, ja nyt alkavat tulokset näkyä. Alan olla aika väsynyt, mutta jatkan voittamista ja se on hieno tunne. Olisi loistavaa päättää massakenttäkausi voittamattomana, Henin-Hardenne kertoi.
- Mary (Pierce) saattaisi aiheuttaa (Henin-Hardennelle) ongelmia, koska hänellä on yleisön tuki takanaan, mutta en tosiasiassa pysty näkemään ketään muuta turnauksen voittajana kuin Justinen, Petrova ennakoi finaalia.
- Mary on henkisesti hyvin vahva ja näköjään myös hyvässä fyysisessä kunnossa. Kotiyleisön edessä hän on vaikeasti voitettavissa, pohti finaalia Henin-Hardenne.
Pierce murskasi Lihovtsevan
Vuoden 2000 Ranskan avointen kaksinpelimestari, tänä vuonna 21:nneksi sijoitettu Pierce raivasi myöhemmin torstaina semifinaalissa tieltään 16:nneksi sijoitetun Venäjän Jelena Lihovtsevan erälukemin 6-1, 6-1.
Pierce voitti peräti 56 ottelun 83:sta pelatusta pisteestä. Hän oli ottelussa Lihovtsevaa vastaan parempi lähes kaikkien tilastojen mukaan. Lihovtseva taipui Piercelle 58 minuutissa.
- Tämä on uskomatonta ja - taas kerran - olen hämmästynyt. Olin hyvin vahva henkisesti alusta loppuun. Pelasin juuri, kuten minun pitikin, Pierce riemuitsi.
- Hän (Pierce) ei päästänyt minua rytmiin ja takeltelin koko ottelun ajan, Lihovtseva arvioi.
