MTV Urheilun asiantuntija Petteri Sihvonen näpäyttää tiistai-kolumnissaan Teemu Selännettä, joka otti Twitterissä kantaa koronakriisin osalta siihen, miten pääministeri Sanna Marinin ja presidentti Sauli Niinistön olisi toimittava.
Entinen jääkiekkoilija Teemu Selänne otti kantaa Twitterissä koronakriisiin Suomessa. Tuossa epäsuora lainaus, sisältö kuvaten ja säilyttäen:
Arvoisat Sanna Marin, Sauli Niinistö ja kumppanit. Teidän linjaukset, kehotukset ja varoitukset tätä kauheaa virusta kohtaa eivät näköjään kaikille tehoa, nyt on viimeistään aika laittaa stop tähän hulluuteen. Ollaan jo nyt myöhässä. Apteekit ja ruokakaupat auki, toivottavasti muut kiinni.
En tahdo sanoa, ettei Teemu Selänteellä olisi sananvapautta ottaa kantaa mihin tahansa asiaan. Tahdon sanoa, että niin Selänteen kuin kenen tahansa muunkin julkisuudesta tutun kannattaisi aina tapauskohtaisesti punnita, mistä sanoo, mitä sanoo.
Kun futiskoutsi Jürgen Kloppilta kysyttiin koronviruksen tiimoilta, hän teki täysin selväksi, ettei hänellä ole ekspertiisiä asian suhteen. Klopp vieläpä provosoi tilannetta toteamalla, että hän on valmentaja, hänellä on lippis ja ruokkoamaton parta.
Juttu jatkuu kuvan alla



