On nähtävissä, että perussuomalaiset kantavat talouspolitiikassa samaa huolta kuin kokoomus, sanoo kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo Viiden jälkeen -ohjelmassa.
Hän sanoo, että puolue seuraa mielenkiinnolla, millaisia kantoja ottava puolue perussuomalaisista muodostuu tuoreen puheenjohtaja Riikka Purran johdolla. Sitä hän ei kuitenkaan arvioi, millainen partneri puolueesta heille muodostuu.
– Sen aika näyttää.
Lue myös: Petteri Orpo: Uskon, että seuraava hallitus joutuu tekemään leikkauksia – Riikka Purra samoilla linjoilla: "Jopa kikyt jäävät kalpenemaan"
Orpo luonnehtii hallituksen rahankäyttöä löperöksi ja hänestä velkaa otetaan ”vailla huolta huomisesta”. Hän kritisoi hallituksen ratkaisevan ongelmia joko lisävelalla tai verojenkiristyksellä.
– Tämä on meidän ykkösviesti ja on hyvä huomata, että perussuomalaiset näyttävät olevan tässä asiassa samoilla linjoilla.
Haastattelussa Orpo kertoo myös enemmän puolueen kannoista maahanmuuttajien ja kansainvälisyyden osalta.