Palaako blokkipolitiikka tuleviin eduskuntavaaleihin?
Huomenta Suomen politiikantoimittajien kerma eli Pöllöraati herätteli perjantaiaamua kysymällä, että nouseeko perussuomalaiset seuraavaksi pääministeripuolueeksi ohi kokoomuksen ja SDP:n.
Ajatuksen heitti ilmoille alun perin perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman torstaina pian Ylen julkaiseman tuoreen kannatusmittauksen jälkeen.
Viestipalvelu X:ssä Rydman kirjoitti, että "jos perussuomalaiset nousee kannatuksessa vielä kokoomuksen ohi, nousee myös kokoomuksen kynnys lähteä mukaan Lindtmanin rahanjakohallitukseen. Tällöin tulisi mahdolliseksi rakentaa perussuomalaisten johdolla eduskunnan enemmistöön nojautuva keskustaoikeistolainen hallitus, vaikka SDP olisikin suurin puolue".
Ylen gallupissa perussuomalaiset nosti kannatustaan peräti 1,1 prosenttiyksikköä 15,6 prosenttiin. Matkaa kokoomukseen on vain 1,4 prosenttiyksikköä, mutta SDP:n 23,8 prosentin kannatukseen sen sijaan vielä 8,2 prosenttiyksikköä. Onko se este perussuomalaisille, se tiedetään varmasti vasta vaalien jälkeen, mutta Ilta-Sanomien politiikan erikoistoimittajan Timo Haapalan mukaan se olisi ainakin historiallisesti mullistavaa.
– Demarit ovat aidosti peloissaan, että suomalainen pääministerivaaliperinne katkeaisi tähän. Koska eduskunnassa on vaalien jälkeenkin porvarienemmistö, vaikka demarit voittaisivat vaalit.
Pääministerivaaliperinteellä Haapala tarkoittaa sitä, että Harri Holkerin hallituksen jälkeen eli vuodesta 1987 tähän päivään asti Suomessa eduskuntavaalit voittaneesta puolueesta on tullut automaattisesti pääministeripuolue.
