Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Perussuomalaisten ensimmäinen puheenjohtajaehdokas Sakari Puisto jatkaisi Halla-ahon jalanjäljissä: "Olemme monista asioista hyvinkin samoilla linjoilla"

9:05Kuka on perussuomalaisten puheenjohtajaksi pyrkivä Sakari Puisto?Kuka on perussuomalaisten puheenjohtajaksi pyrkivä Sakari Puisto?
Julkaistu 07.07.2021 12:13
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Perussuomalaisten Sakari Puisto jatkaisi pitkälti Jussi Halla-ahon linjalla, jos hänestä tulisi puolueen uusi puheenjohtaja.

Kun perussuomalaisten Jussi Halla-aho ilmoitti luopuvansa puolueen puheenjohtajuudesta, spekulointi hänen seuraajastaan alkoi välittömästi. Pian Laura Huhtasaari ja Ville Tavio ilmoittivat, etteivät he ole käytettävissä. Samalla Riikka Purran asema ennakkosuosikkina kasvoi.

Ensimmäisenä ehdokkaaksi ehti kuitenkin ilmoittautua vuonna 2009 eduskuntaan valittu Sakari Puisto.

Puisto on suurelle yleisölle varsin tuntematon nimi, vaikka hän kertookin olleensa politiikassa mukana vuodesta 2013. Viime vuosikymmen puolivälin paikkeilla euro- ja eduskuntavaalit eivät vielä tuottaneet edustuspaikkaa, mutta vuoden 2017 kuntavaaleissa Puisto valittiin Tampereen valtuustoon.

Puiston mukaan hänet erottaa Halla-ahosta henkilöhistoria ja tyyli.

– Jos ajattelee politiikan substanssikysymyksiä, niin olemme monista asioista hyvinkin samoilla linjoilla, kuten maahanmuuttopolitiikasta, Puisto kertoo.

– Puheenjohtajavaalista tulee varmasti henkilövaali. Olin 2017 pahimmissa koitoksissa. Silloin estettiin kaoottinen tilanne ja lähdettiin kehittämään puoluetta. Jatketaan tästä. Dramaattista linjanmuutosta ei olisi tiedossa, mutta tarkennettaisiin ja vahvistettaisiin linjoja, Puisto jatkaa. 

Varovaisuus kunniaan

Perussuomalaisten suosikkiaihe maahanmuutto nousi Puiston ajatuksiin niinä kahdeksana vuotena, jotka hän asui Iso-Britanniassa.

– En pitänyt yhtään hallitsematonta ja laajamittaista maahanmuuttoa hyvänä. Aloin näkemään riskejä. Itse elin akateemisessa ympäristössä ja monet kokemukset maahanmuutosta siinä ympäristössä olivat hyviä.

Puiston mielestä Suomen tulisi noudattaa maahanmuutossa ”varovaisuusperiaatetta”.

– Ei päästetä tapahtumaan sellaista tilannetta, jossa huonosti sopeutuva maahanmuutto kasvaa niin voimakkaasti, että muodostuu esimerkiksi eriytyviä yhteiskuntia tai että ihmiset jäävät huonoilla työllisyysasteilla sosiaaliturvan varaan, Puisto kertoo.

Lue myös: Evan kysely: Yhä useampi kannattaa nykyistä helpompaa työperäistä maahanmuuttoa

Kaikkea maahanmuuttoa Puisto ei suinkaan tyrmää. Niin opiskelu- kuin yrittäjälähtöisellä maahanmuutolla voi hänen mukaansa olla positiivista annettavaa.

Hallitus pelaa aikaa

Uutisaamussa Puistolta kysyttiin, onko hänen talousajattelunsa lähempänä kokoomusta vai SDP:tä.

– Jonkin verran kokoomusta. Siinä on kuitenkin paljon myös näkemyseroja. Demareihin olisi kirittämistä. Ymmärrän elvytyksen, mutta menokuri täytyisi ajatella aivan toisella tavalla, Puisto toteaa.

Puiston mielestä pääministeri Sanna Marinin johtaman hallituksen työllisyystoimien toteutuksessa on ollut havaittavissa ”jopa ajanpeluuta”.

– Tehdään työllisyystoimia, joihin löytyy konsensus. Aikarajoja hamaan tulevaisuuteen.

Vuoden 2023 eduskuntavaaleissa perussuomalaisilla on tämänhetkisten galluppien valossa realistinen mahdollisuus voittaa vaalit. Näin ollen puolueen puheenjohtajasta todennäköisesti tulisi myös Suomen pääministeri.

Puisto ei tyrmää mahdollista yhteistyötä minkään puolueen kanssa. Hän kuitenkin myöntää, että joidenkin puolueiden kanssa samassa hallituksessa istuminen olisi vaikeampaa.

– Matka esimerkiksi vihreisiin on todella iso. Se tulee laajemmasta identiteettipolitiikasta, ja se jalkautuu niin moniin ydinkysymyksiin, kuten maahanmuuttoon.

Perussuomalaisten seuraava puheenjohtaja valitaan elokuun puolivälissä Seinäjoella järjestettävässä puoluekokouksessa. Edellisen kerran puolueen johto vaihtui dramaattisesti vuonna 2017, jolloin Halla-aho voitti Sampo Terhon puheenjohtajavaalissa.

Lue myös: Kirsi Piha pamfletissaan: Kokoomukseen pesiytynyt perussuomalaisiin kallellaan oleva klikki, puolueen nykytila "vähän surullinen"

Lue myös: PS:n puheenjohtajakisassa on käynnissä kursailukierros, arvioi Pöllöraati: "Yrittävät vaikuttaa haluttomilta tarttumaan valtaan"

Lisää aiheesta:

Lähestyvätkö Suomen vaalit Ruotsin mallia? Hallituskumppanien poisrajaaminen on Suomelle omintakeinen tapa, arvioi tutkijaPurra haluaa perhepolitiikan hallitusohjelmaan: "Hirvittävän vähän puhumme syntyvyydestä"Vesa Kallionpään kommentti: Onko Riikka Purra vain laimea versio Jussi Halla-ahosta vai ajaako rautarouva seuraavat hallitusneuvottelut umpikujaan?Maahanmuutto, talous, populismi – tällainen oli Riikka Purran linjapuhe: "Ja kyllä, olemme huolissamme väestöpohjan muutoksista"Jussi Halla-aho piti viimeisen puheensa perussuomalaisten puheenjohtajana – "Kukaan ei ota minulta pois sitä, mitä olen saanut kanssanne kokea"Muuttuisiko perussuomalaiset, jos Purra valittaisiin puheenjohtajaksi? Näin hän kommentoi itse
PerussuomalaisetUutisaamuPolitiikkaJussi Halla-ahoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Perussuomalaiset
  • 18:19
    Riikka Purra

    Anarkistit jättivät haistattelevan banderollin Riikka Purran kodin luo

  • Eilen14:45
    Politiikka

    PS kieltää perheenjäsenen palkkaamisen avustajaksi ensi kaudella – Mäkelä: Sukulaisen palkkaaminen kyseenalaista

  • ti11:09
    Politiikka

    Kaisa Juuso palkkasi poikansa eduskunta-avustajakseen

  • ma15:11
    Teemu Keskisarja

    Eduskunnan haahuilija vai hikipinko? Teemu Keskisarja sivalsi kollegoiden poissaoloista, mutta sai heti kiperän vastauksen

  • 23.10.12:48
    Politiikka

    MTV:n tiedot: Datakeskusten sähköverotuki poistuu, mutta tilalle kaavaillaan uutta tukea, jotta Google ei hylkäisi Suomea