Perussuomalaiset valitsevat viikonloppuna uuden puheenjohtajan Jussi Halla-ahon tilalle.
Halla-aho kertoi kesäkuun puolivälissä, ettei asetu enää ehdolle nyt viikonloppuna alkavassa Seinäjoen puoluekokouksessa.
Vahvimpina ehdokkaina uudeksi puheenjohtajaksi on pidetty Riikka Purraa ja Sakari Puistoa.
Lue myös: Halla-aholla hämmentävä tiedotuslinja: Avaa lopettamispäätöksensä taustat tiedotteessa, joka julkaistaan vasta 10 vuoden päästä
MTV:n Uutisaamun Pöllöraati arvioi tänään, millaisista asetelmista puheenjohtajakisaan lähdetään.
– Tämä on ehkä enemmän henkilövaali. Ainakin ennakkokyselyissä Purra on aika selvä suosikki, MTV Uutisten yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki arvioi.
– Toki tässä on pieni yllätyksen mahdollisuus, koska nyt tätä on kysytty puolue-eliitiltä näissä kyselyissä, mutta sinne puoluekokoukseen paikalle voivat tulla kaikki, jotka ovat jäsenmaksun maksaneet. Joissain puheenjohtajavalinnoissa voi yllätyksellisyyttä piillä, Lehtimäki ennakoi.

