Perhe lomaili Balilla – viikko reissun jälkeen kaapista löytyi myrkyllinen yllätys: "Se oli vähän pelottavaa"

Äiti löysi skorpionin siivotessaan. Aihesta uutisoi muun muassa Fox News -sivusto.
Joulun aikaan 11 päivää Balilla lomaillut brittiperhe oli vahingossa tuonut matkamuistona elävän Lychas mucronatus -skorpionin. He löysivät otuksen vasta viikon kuluttua saapumisestaan.
Rory ja Isabell Neighbour uskovat, että he ottivat seitsemän senttiä pitkän skorpparin vahingossa mukaansa, kun olivat olleet pienellä saarella lähellä Lombokia Indonesiassa. Reissu oli ollut osa heidän matkaansa. Heille oli kerrottu, että saarella olisi skorpioneja.
Perhe oli kuitenkin jättänyt rantasandaalit ulos yöksi. Matkan viimeisenä päivänä he pakkasivat kengät nopeasti katsomatta, oliko niiden sisällä mitään. He uskovat, että skorpioni pääsi siksi heidän mukanaan kotiin saakka.
Skorpioni löytyi kaapista
Viikkoa myöhemmin Isabel oli siivoamassa taloa, kun hän huomasi skorpionin.
– Ajattelin, että voi luoja, mikä tuo on, hän kertoo SWNS:lle.
– En todellakaan odottanut mitään sellaista olevan kaapissani. Se ikään kuin pyöri ja vilisti ympäriinsä.
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
– Se oli vähän pelottavaa.
Isabell laittoi lasin skorpionin päälle, jotta se ei pääsisi karkuun.
Skorpionille uusi koti
Isabelilla ja Rorylla on 2- ja 6-vuotiaat lapset ja kissa. Äiti on iloinen, että hän löysi eläimen, sillä vaikka kyseinen laji ei olekaan hengenvaarallinen, voi skorpionin myrkky aiheuttaa kovaa kipua.
Skorpioni löysi uuden kodin, sillä eräs paikallinen poika oli kiinnostunut eksoottisista eläimistä ja halusi adoptoida tulokkaan.
Lähteet: Foxnews.com, Chichester.co.uk
Uusimmat
-
17:39
34-vuotias mies käytti 9-vuotiasta lasta törkeästi seksuaalisesti hyväkseen – sai alle kaksi vuotta ehdollista vankeutta
-
17:30
Iivo Niskanen raivona, Suomen huoltopomolla selitys – "Sitä on turha peitellä"
-
17:28
Raju päätös: Johannes Hösflot Kläbo hylättiin – kakkonen nousi maailmanmestariksi!
-
17:28
Kolmen viikon sulkutila alkaa – näin se rajoittaa elämää eri puolilla Suomea
-
17:26
Pahasti pettynyt Iivo Niskanen kommentoi raivotilannettaan – "Pitää keskustella vielä"
-
17:21
Iivo Niskanen kävi rajun MM-taistelun – sekaannus väritti suomalaistähden kisaa: ”Sanokaa nyt v*ttu”
-
17:09
Rakenteilla ollut puukerrostalo vaurioitui tuulenpuuskassa Tampereella – katso tuhot videolta!
-
17:03
93-vuotias psykologi antoi avioliittoneuvonsa: "Haluaisitko itse olla naimisissa itsesi kanssa?"
-
17:03
Maajussi-Stiina, 24, on miettinyt Maajussille morsian -ohjelmaan hakemista jo vuosikaudet: "Kyllä mulla ihan jo pikkutyttönäkin kävi mielessä"
-
16:57
NHL-seura heitettiin ulos hotellista – vain tunteja ennen ottelun alkua
-
16:56
Draamaa! Protesti jätetty – 50 kilometrin maailmanmestari vaihtuu?
-
16:51
Harvinainen lintubongaus Suomessa: Helsingin Lauttasaaressa marraskuussa vieraillut pieni siivekäs osoittautui himalajanhernekertuksi
-
16:30
Meteorologi kuvasi vaikuttavan mutta varoittavan videon jäätilanteesta: "Sulaminen voi edeta nopeasti – pitää tietää, mihin menee"
-
16:03
Rambo-koira sulattaa yleisön sydämet – kahdeksanvuotias erikoislahjakkuus osaa skeitata
-
15:58
Ovensuukyselyt: Burkakielto menossa niukasti läpi Sveitsissä
-
15:56
Ruotsin hiihtotähti kertoi erikoisesta sairaalareissustaan – dopingtestaaja seurasi kaikkialle: "Sain työntää kaikki piikit pois"
-
15:53
Olli Vapalahti: THL halusi kauhulaskelmillaan nostaa kansalaisten kriisitietoisuutta – "Tärkeintä on, että tehdään välttämättömiä toimia ajoissa"
-
15:47
Ravintolat sulkevat ovensa huonossa jamassa: "Moni konkurssin partaalla"
-
15:37
THL:n kauhuskenaario 11 000 päivätartunnasta on epätodennäköinen – "Se tarkoittaisi, että Suomen päättäjät hallitsisivat epidemiaa silmät kiinni"
-
15:31
Iivo Niskanen raivostui! Kiroili kärkipaikalta Suomen joukoille
-
Lataa lisää