Jasmi Joensuu epäilee norjalaista ja ruotsalaista mediapeliä.
Naiset ja miehet hiihtävät tänään tiistaina henkilökohtaisen olympiapsrintin perinteisellä hiihtotavalla. Kulisseissa on Milano-Cortinan kisojen alla kuplinut.
Norjan sprinttitykki Kristine Stavås Skistadin valmentaja Lage Sofienlund kritisoi rataa pituuden vinkkelistä. Hän piti "hölynpölynä", että naisten ja miesten pitää nykylinjauksella hiihtää sama matka.
– Minusta on yleisesti ottaen sääli, että sprinttiradoista tehdään pitkiä. Sprinttiradoilla pitäisi mielestäni mennä 2.45–3.15 minuuttia, ja ajan tulisi olla ratkaiseva tekijä. Oikeudenmukaisinta olisi, että miehet ja naiset hiihtäisivät yhtä pitkään ajallisesti, Sofienlund sanoi Norjan yleisradioyhtiö NRK:lle.
Teserossa hiihdettävä olympiasprintti on 1,585 kilometrin mittainen. Jasmi Joensuun sivakoidessa uransa ensimmäiseen henkilökohtaiseen maailmancupin osakilpailuvoittoon tammikuussa Tour de Skillä, finaalihiihtoon kului perinteisellä hiihtotavalla noin 3.46 minuuttia.
Sofienlund ei ollut yksin arvostelunsa kanssa. Myös ruotsalainen huippusprintteri Maja Dahlqvist piti sprinttiä liian pitkänä naisille.
– Kun meillä menee neljä minuuttia ja miehillä 3.20, kyseeseen tulee kaksi täysin erilaista tapaa harjoitella, kolminkertainen parisprintin maailmanmestari sanoi.
On myös huomioitava, että finaaliin yltävillä urakoitavaa tulee neljä hiihtoa: karsinta ja kolme erää.
Mediapeliä?
Jasmi Joensuulla on norjalais- ja ruotsalaismotiiveista epäilyksensä.

