Jokainen asiakaspalvelualalla työskennellyt on törmännyt urallaan hankalaan asiakkaaseen. Internetin aasiakas.net-sivustolla asiakaspalvelijat kertovat ärsyttävistä tapauksista ja saavat toisiltaan vertaistukea. Sivuston helmistä on julkaistu myös kirja. Soittaisitko sinä hätäpuhelun 80 kilometrin päässä sijaitsevaan ravintolaan, jos törmäisit hiihtoladulla vihaiseen metsoon?
Kesällä 2007 Lauri Luomanen lopetti työt asiakaspalvelualalla. Mies oli törmännyt töissä mielenkiintoisiin tilanteisiin, ja kavereiden kanssa käydyistä keskusteluista kävi ilmi, että myös Luomasen ystävillä riitti hauskoja kertomuksia asiakaspalvelutyössä koetuista tilanteista.
– Päätin tehdä nettisivut ja kerätä sinne juttuja. Ajattelin, että siinä olisi kaveriporukalle hauskaa luettavaa, Luomanen muistelee.
Muutaman kuukauden kuluttua sivustolla oli jo parisen tuhatta kävijää päivässä. Nykyään sivuilla saattaa käydä jopa 10 000 ihmistä yhden päivän aikana, vaikka sitä ei ole markkinoitu missään.
– Kaverit lähettelivät linkkejä toisilleen, ja pian nettisivusta alkoi löytyä mainintoja esimerkiksi blogeista.
Tällä hetkellä sivuilla on yli 1 800 kertomusta asiakaspalvelutilanteista. Luomasen nettisivut noteerattiin pian myös Nemo-kustannusyhtiössä. Kaksi vuotta sitten Luomaselle ehdotettiin, että asiakaspalvelukokemuksista koottaisiin kirja. Luomanen lähti innolla mukaan projektiin.
– Olin miettinyt jo sivuston perustamisvaiheessa, että jos hyviä juttuja tulisi paljon, niistä voisi tehdä vaikka omakustannekirjan. Jätin ajatuksen kuitenkin silloin taka-alalle.
Hytin sängyssä oli liian tiukat turvavyöt
Viime syksynä julkaistuun -kirjaan on kerätty nettisivujen hauskimmat kertomukset. Kirja alkaa klassisella tarinalla. Asiakas päättää heittäytyä hankalaksi, vaikka asiakaspalvelija käyttäytyy täysin asiallisesti.


