Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Paluu synnyinkaupunkiin nostatti Ässien uuden päävalmentajan tunteet pintaan: "Työhaalarit päälle ylintä nappia myöten"

0:36HIFK-luotsi Selin ripitti pelaajiaan –"Töihin, lopettakaa haahuilu!"Ari-Pekka Selin ripittää pelaajiaan HIFK:n päävalmentajana. Miikka Jääskeläinen
Julkaistu 08.04.2019 12:12
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

MarkoLeppnen

Ässien uusi päävalmentaja Ari-Pekka Selin palaa Poriin pitkän tauon jälkeen. Vaikka Selin on SM-liigassa kokenut valmentaja, uusi pesti nostatti tunteet puseroon. 

Porilainen Ari-Pekka Selin ei ehtinyt pelaajanakaan edustaa Porin Ässiä aikuistasolla. Hän lopetti pelaaja-uransa vuonna 1992 kakkosdivisioonan SaPKossa. 

Pori on pysynyt kuitenkin vuosien aikana Selinille tärkeänä paikkakuntana, minkä voi tulkita miehen murteestakin. Selin teki Ässien kanssa kolmen vuoden sopimuksen päävalmentajan tehtävistä. 

– 35 vuotta on kulunut maailmalla. Ässät on kasvattajaseura, ja Porista on upeita muistoja. Kyllä tässä tunnetta on mukana, Selin sanoi Ässien tiedotustilaisuudessa.

– Tunnetta tulee varmasti lisääkin, kun siirrytään aistimaan yhteistä tapahtumaa tässä upeassa jäähallissa. 

Uusia välilehtiä luomaan

Selin kiitti Ässien hallitusta luottamuksesta ja muistitti, ettei Suomessa ole vastaavia työpaikkoja kuin 15.

Ässien uusi valmennnustiimi tapasi toisensa ensimmäistä kertaa vasta sunnuntaina. Selin korosti, ettei Ässien valmentaja ole yhden miehen show, vaikka hän päävastuussa onkin. 

– Tämä on minulle kuudes liigaseura. Tätä projektia ei kannata lähestyä niillä vanhoilla kansioilla. Nyt alamme tehdä patakansioon uusia välilehtiä, Selin maalaili. 

Päävalmentajalla aina paineita

Ässien joukkue kokoontuu pakollisen kaudenjälkeisen omatoimisen jakson jälkeen 15.4. Kehitysjohtaja Tommi Kerttula kertoi, että silloin on mahdollisesti tarjolla pelaajauutisia. 

Selin muistutti, että liigaseuran valmentajalla on aina paineita riippumatta edellisten kausien tuloksista. Ässät sijoittui viime kaudella runkosarjan viimeiseksi. 

– Nyt laitetaan työhaalarit päälle ylintä nappia myöten, katse eteenpäin ja suupielet ylöspäin, kuului Selinin teesi. 

Lisää aiheesta:

Nyt puhuu Risto Dufva – "Eihän tässä muuten oltaisi"Näkökulma: Ässät järjesti pitkästä aikaa lehdistötilaisuuden, jota pystyi katsomaan ilman hysteeristä itkua – uudella tandemilla menestymisen eväätAri-Pekka Selinillä edessä kova työ porilaisten kurssin kääntämisessä: "Paras vaihtoehto Ässille"Toimitusjohtaja Jussi Markkanen yritti tarjota itseään pelaajana SaiPan valmennusjohdolle: "Vastaus oli, ettei riitä"Ässät on ottanut niin "monta lyöntiä päähän", että kärsimys on käännetty jo voimavaraksi: "Virheitä saa tehdä, ei syyllistetä toisia"Ässien peräsimeen hypännyt Pasi Kaukoranta aikoo kääntää joukkueen voittoon Alpo Suhosen opeilla: "Kaivoin pölystä muistiinpanot ja aloin miettiä, mitä voisin tehdä omalla persoonallani"
LiigaÄssätUrheiluJääkiekko

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen17:45
    Sport

    Ville Nieminen pauhasi toisen Liiga-seuran pukukopissa – yksityiskohta pistää silmään

  • Eilen16:40
    HIFK

    Tuttu pelimies palaa HIFK:hon

  • Eilen16:13
    Ässät

    Kymmenen miljoonaa kankkulan kaivoon? Katastrofi uhkaa SM-liigajättejä

  • Eilen14:24
    JYP

    SM-liigasta tuttu maalivahti: Yllätyspaluu Suomeen

  • Eilen10:04
    KooKoo

    SM-liigaluotsi muisteli lämpimästi venäläistä – ”Neljä hyvännäköistä tyttöä katsomossa”