Palvelualojen työantajat Paltan toimitusjohtaja Tuomas Aarto toivoo, että postialan työkiistaa ratkomaan kutsuttu selvitystyöryhmä löytäisi uuden näkökulman, joka ratkaisisi pakettilajittelijoiden tilanteen. Aarto sanoo kuitenkin yllättyvänsä, jos jonkinlainen nopea ratkaisu löytyisi.
– En varsinaisesti usko, että mitään uutta ja ihmeellistä sieltä selvitystyöryhmästä tulee esiin, Aarto sanoo STT:lle.
Hän muistuttaa, että valtakunnansovittelija on tehnyt hyvää työtä ja tämän johdolla on käyty eri malleja läpi, eikä ratkaisua ole silti löytynyt.
Nieminen ei kommentoinut keskustelujen sisältöä
Selvitysryhmän jäsenet alkoivat tänään aamulla ratkoa 700:aa pakettilajittelijaa koskevaa kiistaa, joka on ajanut postialan työehtosopimusneuvottelut umpikujaan. Posti siirsi syksyllä noin 700 pakettilajittelijaa tytäryhtiöönsä Posti Palvelut Oy:hyn ja Teollisuusliiton työehtosopimuksen piiriin, mitä ammattiliitto PAU ei hyväksy.
PAUn puheenjohtaja Heidi Nieminen kävi tänään jo ennen puoltapäivää selvityshenkilöiden kuultavana valtakunnansovittelijan toimistolla. Nieminen ei halunnut kertoa keskustelujen sisällöstä julkisuuteen. Hän ei kommentoinut sitäkään, koskivatko keskustelut vain pakettilajittelijoita vai laajemminkin Postin työriitaa.
Nieminen sanoo, ettei hän osaa pitää kovin ihmeellisenä, että postikiistaa ratkomaan on asetettu selvityshenkilöiden ryhmä. Hän kertoo olleensa aiemminkin mukana sovitteluprosessissa, jossa asioita on ratkottu epävirallisesti sivupöydissä.
– Koen, että tässä on kyse yhdestä sentyyppisestä sivupöydästä, jossa asiaa ratkotaan. Ei tämä ole sen ihmeellisempää, Nieminen sanoo STT:lle.