Palomiesliiton puheenjohtaja: Miehinen ammattinimike tuskin karkottaa naisia

Kuvituskuva, kuvan palomies ei liity uutiseen. (Lehtikuva)
Palomiehen ammatti mielletään edelleen miesten ammatiksi. Kuvituskuva.
Julkaistu 15.04.2013 19:34(Päivitetty 19.06.2013 09:55)
Toimittajan kuva

Pipsa Öhman

pipsa.ohman@mtv.fi

Suomessa on vain viisi naispuolista palomiestä. Tarkastus- ja päällystötehtävissä naisia esiintyy, mutta he eivät toimi palomies-nimikkeellä.

Palomiesliiton puheenjohtaja Kim Nikula ei usko, että ammattinimike palomies olisi syynä naispalomiesten vähyyteen.

– En usko, että nimike siihen vaikuttaa. Onhan meillä lakimiehinäkin paljon naisia. Uskon, että syynä on pikemminkin mielikuva erittäin haastavasta ammatista, mitä se toki onkin. Mennään tilanteisiin, joista muut kansalaiset yleensä lähtevät karkuun. Tämä mielletään hyvin miehiseksi ammatiksi, jossa sotketaan ja hiki lentää.

Nikula kertoo, että jossain vaiheessa pohdittiin, pitäisikö pääsykokeiden fyysistä osuutta helpottaa, jotta alalle tulisi enemmän naisia. Yllättäen ehdotus sai aikaan kiivaan vastustuksen naispalomiesten keskuudessa.

– He olivat sitä mieltä, että hyvä fyysinen kunto on työturvallisuuskysymys. He eivät myöskään pitäneet fyysisiä testejä mitenkään ylivoimaisina naisille.

Nikulan mielestä naiset voivat toimia palomiehinä siinä missä miehetkin.

– Me haluamme parhaimmat henkilöt näihin haastaviin tehtäviin. Siinä ei sukupuolella ole väliä.

Kutsuisitko esimiestäsi esihenkilöksi?

KSML: Sukupuoleen viittaavat ammattinimikkeet ovat yleistyneet

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa