Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Paljastus: Ukrainassa jopa 20 000 kuubalaista palkkasoturia

0:35Paljastus: Ukrainassa jopa 20 000 kuubalaista palkkasoturiaKatso aihe lyhyesti selitettynä videolta.
Julkaistu 19.09.2025 10:56
Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Venäjän riveissä sotii Ukrainan tiedustelun mukaan jopa 20 000 kuubalaista sotilasta. Tiedoista uutisoi Euromaidanpress-sivusto. Kyseessä on länsimielinen ukrainalainen uutissivusto, jota julkaisee järjestö. Kuubalaisista on kertonut myös Ukrainan yleisradioyhtiö Suspilne.

Ukrainalaismedioiden mukaan kuubalaisten osallistumisesta sotaan keskusteltiin hiljattain myös Yhdysvaltain kongressissa, jossa järjestettiin turvallisuustilannetta koskeva keskustelu ja tiedonanto. 

Esillä olivat sekä Kuuban suora rooli sodassa että Kuuban Venäjälle tarjoama apu pakotteiden kiertämisessä.

Kongressin keskustelun järjesti republikaanien floridalainen edustajainhuoneen jäsen Mario Díaz-Balart. Verkkotapaamiseen osallistui myös muun muassa ukrainalaisia hallinnon jäseniä, kuubalaisia oppositiohahmoja sekä yhdysvaltalaisia poliitikkoja.

Yhdysvaltain suhde Kuubaan on ollut vuosikymmeniä erittäin vaikea, ja kuubalaisten läsnäolo Venäjän sodassa on käytännössä kuin piikki amerikkalaisten lihassa.

Yhdysvalloissa asuu suuri määrä kotimaastaan paenneita kuubalaisia. Sosialistinen Kuuba on amerikkalaisille kuin Mörkö, joka silkalla olemassaolollaan muistuttaa maiden historiasta.

Pieni palkka, köyhälle tarpeen

Keskustelun pääaiheena oli "tuhansien kuubalaisten huolestuttava osallistuminen Ukrainan sotaan Venäjän rinnalla" sekä sen mahdollisesti aiheuttama vaara Yhdysvaltain kansalliselle turvallisuudelle.

Ukrainan yleisradion mukaan kuubalaisia olisi värvätty sotavuosien aikana Venäjän armeijaan jopa 20 000. Palkkasotilaiden keski-iän kerrotaan olevan 35 vuoden paikkeilla.

20 000 palkkasoturin joukko on koko sodan aikana värvättyjen arvioitu määrä, eli kaikki kuubalaiset eivät suinkaan ole rintamalla yhtä aikaa.

Lue myös: Jarmo Lindberg: Droonit muuttivat sodan pysyvästi

Ukrainalaisten mukaan kuubalaisille maksetaan vain noin 2000 Yhdysvaltain dollarin arvoista kuukausipalkkaa, mikä on kuitenkin köyhän maan kansalaisille merkittävä rahasumma.

Ukrainalaiset kertovat, että vahvistettuja sodassa kaatuneita kuubalaisia on tähän mennessä vain 39, mutta Ukrainan vahvistama kaatuneiden määrä on arvioiden mukaan vain murto-osa todellisista sodan kuubalaiskaatuneista.

Hädässä ystävä tunnetaan…

Kuuba-tapaamisessa esiin nousi myös Venäjän liittolaisten tarjoama epäsuora apu. Kuuba, Kiina, Iran ja Pohjois-Korea auttavat Venäjää kiertämään kansainvälisiä pakotteita.

Tiedustelutietojen mukaan Venäjälle virtaa esimerkiksi tärkeitä mikrosiruja ja muita elektroniikan komponentteja tasaista tahtia. Keskustelussa mainittiin myös, että jopa 60 prosenttia Venäjän tykistön ammuksista tulee Pohjois-Koreasta.

Lue myös: Zelenskyi: Ukraina saa HIMARS- ja Patriot-ohjuksia osana USA:n tukipakettia

Ukrainalaiset huomauttivat keskustelun osallistujille, että kuubalaiset ovat toiseksi suurin ulkomainen palkkasoturijoukko Venäjän puolella.

Ukrainalaisten tuskaa lisää tieto, jonka mukaan kuubalaisia ja afrikkalaisia sekä muita Venäjän liittolaismaiden kansalaisia koulutetaan sotaan miehitetyllä Krimillä.

1:22Trump: Putin on pettänyt minutKatso myös: Trump: Putin on pettänyt minut.

Lisää aiheesta:

Putinin päätös suututtaa VenäjälläReuters: Yhdysvalloilta 175 miljoonan sotilasapupaketti Ukrainalle – MTV seuraa sotaa UkrainassaEnrique äkkirikastui sotimalla: Näin Putin värvää WhatsAppissa kuubalaismiehiä joukkoihinsa – "Kaikki tietävät hyvin, mihin ovat menossa"Miljardööri Richard Branson tavannut presidentti Zelenskyin Kiovassa – MTV seurasi sotaaUkrainan sodan tapahtumat 11. heinäkuutaVenäjän Ukrainaan hylkäämä kalusto on "kultakaivos", sanoo amerikkalaiseversti – ehjästä lentokoneesta miljoonan dollarin palkkio
Ukrainan sotaKuubaVenäjäVladimir PutinUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen14:07
    Italia

    Italiassa bunkkeribuumi: "Yhtäkkiä ydinsota ei ollutkaan etäinen mahdollisuus"

  • Eilen11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

  • Eilen10:26
    Venäjä

    Lähteet: Venäläinen öljytankkeri tulessa

  • Eilen10:17
    Ukraina

    Stubb väläyttää: Putin ja Zelenskyi voisivat tavata Etelä-Afrikassa

  • Eilen08:06
    Ukraina

    Trump veti maton Ukrainan jalkojen alta