Palasitko upealta lomamatkalta, mutta ketään ei kiinnosta? Tässä syy!
Miksi ulkomaanmatkoilla otetut kuvat eivät saa somessa niin paljon tykkäyksiä kuin arkisemmat otokset? Miksi ystäväsi eivät ole juurikaan kiinnostuneita lomamatkoistasi? Siihen on syynsä, kertoo yhdysvaltalainen talouslehti Forbes.
Mieti tilanne: olet juuri palannut 2-viikkoiselta, unohtumattomalta Australian valloitusmatkalta. Sukeltelit matkasi aikana uskomattomilla koralliriutoilla, surffasit mahtavilla aalloilla, näit ainutlaatuisia eläimiä ja seikkailit trooppisissa sademetsissä.
Kun kerrot tarinoita matkastasi, huomaat pian, että ystäväsi haluaa vaihtaa puheenaihetta – miksi?
Tätä ilmiötä on tutkittu, ja syy on ainakin jollain tasolla selvä – meille suomalaisillekin tuttu tunne, kateus.
LUE MYÖS: Kesälomamatka edessä? Näin pakkaat matkalaukun oikein – muista numerojärjestys 5, 4, 3, 2, 1
Taustalla huonommuudentunne
Harvardin yliopiston psykologien, Gus Clooneyn, Daniel T. Gilbertin sekä Timothy D. Wilsonin, mukaan ihmiset ovat mustasukkaisia ja kateellisia niille, jotka ovat kokeneet elämässään jotain ainutkertaista.
He eivät koe olevansa samalla viivalla tällaisten ihmisten kanssa sosiaalisissa tilanteissa. Kyse on siis siitä, ettei matkakertomusta kuunteleva henkilö pysty samaistumaan tilanteeseen.
Tämä selitys on järkeenkäypä; jos ystävä ei ole koskaan käynyt Tukholmaa kauempana, kuinka hän osaisikaan keskustella tropiikissa olevien maiden kulttuurista kuin Phileas Fogg?
Moni toki saattaa kohteliaisuuttaan kuunnella keskustelukumppaninsa kertomuksia Pariisin kuuluisista nähtävyyksistä, mutta vastavuoroista keskustelua ei juuri kehkeydy. Ystävä ei siis esitä kysymyksiä tai kommentoi.
Tämä johtuu siitä, että kokematon matkailija kokee huonommuutta ja tuntee olevansa altavastaajana keskustelun aikana.
Ilmeisesti henkilöiden iällä, sukupuolella tai elämäntilanteella ei ole niinkään merkitystä: kyse on siitä, kokevatko keskusteluun osallistuvat ihmiset, että heillä on jotain annettavaa keskustelulle.
Tutut aiheet kiinnostavat
Psychological Sciencessa julkaistun tutkimuksen mukaan ihminen haluaa keskustella asioista, jotka ovat hänelle tuttuja.
Tavallisesti kaikkein herkullisin keskustelu syntyy, kun keskusteluun osallistuvilla henkilöillä on jotain yhteistä: he ovat esimerkiksi lukeneet samoja kirjoja, katselleet samoja elokuvia tai käyneet matkalla samoissa paikoissa.
Tutkimustuloksista huolimatta matkustamisesta ei kannata luopua. Jos haluat, että keskustelukumppanisi on kiinnostunut seuraavan lomamatkasi jälkeisestä hypetyksestä, varmista, että keskustelukumppanisi on vähintäänkin kiinnostunut matkustelusta.
Lue kaikki uusimmat lifestyle-aiheiset artikkelit!
Uusimmat
-
21:03
Näin huippumalli Niina Kurkinen päätyi valmentamaan ihmisiä eroamaan oikein: "Nelikymppisenä olin niin pohjalla"
-
20:57
Niinistö näki mahdollisuuksia kestävän kasvun edistämiseen Sao Paulossa Brasiliassa
-
20:54
Blinkenin Suomen-puheessa oli uusi Ukrainan sotaa koskeva seikka – Risto E. J. Penttilä: "Pikkuhiljaa lähdetään rakentamaan reittiä kohti rauhaa"
-
20:46
Pekka Pouta kuukausiennusteesta: "Kaksi viikkoa viileätä ja sitten..."
-
20:44
Kalle Rovanperä teki itselleen valtavan palveluksen – Sardinian monsteripätkä oli maineensa veroinen: "Suuri osa tuli siinä"
-
20:44
Kaatosateet ja tulvat ajoivat satojatuhansia kodeistaan Japanissa
-
20:19
Max Verstappen napsi pohja-ajat Barcelonassa – Bottas kiristi
-
20:13
Nainen jekutti poikaystäväänsä lomalla – katoavat uimashortsit aiheuttivat naurunremakan
-
20:11
Vapaan Venäjän legioona väittää taistelevansa venäläisjoukkoja vastaan Belgorodissa
-
20:09
Risto E. J. Penttilä Blinkenin vierailusta: "Suomen kansainvälinen asema on nyt vahvempi kuin pitkään, pitkään aikaan"
-
20:01
Tämä mahdollisti Esapekka Lapin komean nousun kärkeen – riskitaktiikan taustalla yksi iso onnistuminen: "Ei ole Grönholm siellä"
-
20:00
Kaksi junaa törmännyt toisiinsa Intiassa: Ainakin 50 kuollut
-
20:00
Salkkarit-kurkistus julki! Hahmo tyrmistyy kommentista: "Olet tehnyt sen jo ihan itse"
-
19:41
Säveltäjä Kaija Saariaho on kuollut
-
19:15
Vieläkö muistat Haminan mursun? Eläin sijoitetaan Luonnontieteellisen museon paraatipaikalle – tältä se näyttää nyt
-
19:05
Esko Eerikäinen onnitteli äitiään syntymäpäivänä vanhojen kuvamuistojen kera: "Meidän suhde on erityinen, välillä kummallinen"
-
19:01
Uskomaton suoritus: Daryl yhdisti kaksi monelle supervaikeaa taitoa ja teki 13 sekunnin ennätyksen
-
18:59
SM-liigan finalistijoukkue kiskaisi loistosaaliin – järisyttävää jälkeä Suomessa takonut tähtipelaaja tekee paluun
-
18:54
Blinken lähetti Helsingistä tiukat terveiset Putinille – MTV seuraa sotaa
-
18:49
Esapekka Lappi nousi rallin kärkeen! Kalle Rovanperältä tuima veto kovassa kelissä – näin perjantai Sardiniassa eteni
-
Lataa lisää