Kreikkalainen seiväshyppytähti Emmanouil Karalis voitti perjantai-iltana Brysselissä käydyn Timanttiliigan kilpailun kisaennätyksellä 612. Armand Duplantis oli aiemmin illalla vetäytynyt kilpailusta loukkaantumisen vuoksi.
Karalisin 612 rikkoi Duplantisin hallussa olleen vanhan kisaennätyksen. Karalis ei ollut ennen perjantaita onnistunut voittamaan arvokilpailua tai Timanttiliigan kilpailua Duplantiksen hallittua lajia suvereenisti.
– Tämä on epätodellista. En saata vielä uskoa, että todella voitin Timanttiliigan. Toivon tämän olevan vasta alkua menestyksekkäälle uralleni, Duplantista vain joitakin viikkoja vanhempi Karalis, 26, iloitsi kilpailun jälkeen.
Karalis on rikkonut tänä vuonna lajissa merkittävänä pidetyn 620 rajan ja yrittänyt Duplantisin kanssa maailmanennätystä 632.
Uutinen Duplantisin loukkaantumisesta oli Karalisille pettymys ennen kilpailun alkua.
– Mondo on minulle ensisijaisesti ystävä, sitten kilpakumppani. Haluan tietysti voittaa, mutta olen onnellinen, kun näen ystäväni onnellisena. Tiedän hänen kokevan samoin minun suhteeni, Karalis sanoi.
