Vantaalainen Paavo Koskenkorva on käynyt läpi jo kaksi elintärkeää elinsiirtoa. Hän on kiitollinen joka päivä siitä, että saa elää täysipainoista elämää.
Paavo Koskenkorva, 42, muistelee olleensa 24-vuotias nuori mies, kun sai kuulla sairaudestaan ensi kertaa 2000-luvun alussa. Diagnoosi oli IgA-nefropatia eli munuaiskerästulehdus.
Sairaus söi munuaisilta toimintakykyä. Kehosta nestettä ja kuona-aineita poistavat elintärkeät elimet surkastuivat.
Lue myös: Suomessa on jatkuva pula siirrettävistä elimistä – vuodenvaihteessa pääsyä elinsiirtoon odotti 570 ihmistä
Sairaus kulutti nopeasti loppuun
Sairaus eteni nopeasti sen toteamisen jälkeen. Paavo meni nopeasti erittäin huonoon kuntoon, niin fyysisesti kuin henkisestikin.
– Siitä ei mennyt kuin pari vuotta, niin olin jo niin huonossa kunnossa, että jouduin dialyysiin.
Dialyysihoidolla pyritään korvaamaan omien munuaisten toimintaa. Dialyysihoitoa voi tehdä kotona tai hoitoyksikössä veriteitse hemodialyysinä tai käyttämällä omaa vatsakalvoa hyödyksi peritoneaalidialyysinä.
– Tein dialyysihoitoa kolme kertaa viikossa ja kävin samaan aikaan töissä kokoaikaisesti. Jälkeenpäin ajateltuna olisi kannattanut ottaa helpotuksia. Aloin olla henkisesti melko loppu ennen kuin sain elinsiirron.

