Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Ott Tänakille ja Sebastien Ogierille raju takaisku – karmeat lähtökohdat MM-ralliin: "Uuh"

2:36Ott Tänak ajaa keula edellä päin puutaOtt Tänakilla riittää Paraguayssa menohaluja Suomen MM-rallin vaikeuksien jälkeen – seitsemännellä erikoiskokeella hän ajoi keula edellä päin puuta
Julkaistu 26.08.2025 09:26
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Ott Tänakilla ja Sebastien Ogierilla on kaikkea muuta kuin ihanteelliset lähtökohdat Paraguayn MM-ralliin. Kaksikko pääsi kisapaikalle vain tunteja ennen nuotitusjakson alkua.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Saudi-Arabian MM-ralli 26.–29.11.

Ke: EK1 klo 19.15

To: EK2–8 klo 6.50 alkaen

Pe: EK9–14 klo 7.15 alkaen

La: EK15–17 klo 7.45 alkaen

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Lue myös: Kalle Rovanperää vaanii petollinen vaara: "Hankalalta näyttää"

Lue myös:

MM-rallista katastrofipuhetta: "Show olisi ohi"

Tänak julkaisi Suomen aikaa tiistain vastaisena yönä kuvan yksityiskoneesta, jossa hän istuu Ogierin vieressä.

– Uuh, onpa ollut toistaiseksi melkoinen matka, mutta olemme melkein perillä. Nähdään pian, Paraguay.

Paraguayssa tuossa kohtaa elettiin myöhäistä maanantai-iltaa, eli kaksikolle ei juuri jää aikaa lepäämiseen tai aikaeroon totutteluun, sillä kisan nuotitus alkaa paikallista aikaa heti tiistaiaamuna kello seitsemän eli Suomen aikaa kello 13.

Tänakin ja Ogierin lähtökohdat kisaviikkoon ovat siksi yhä vain karummat, että kyseessä on täysin uusi kilpailu, joka edellyttää kuljettajilta kaikkien vapaahetkien käyttämistä nuottien valmisteluun – yöunienkin kustannuksella. Viikosta olisi siis muodostunut ilman vastoinkäymisiäkin poikkeuksellisen raskas.

Rallit.fi-sivusto uutisoi eilen, että Tänakin ja Ogierin oli alun perin määrä lentää Frankfurtista Buenos Airesiin sunnuntai-iltana, mutta lento peruttiin ja korvaava yhteys lennätti heidät Argentiinaan vasta maanantai-illaksi paikallista aikaa.

Tähän päälle tuli siis vielä vajaan kahden tunnin lentomatka Buenos Airesista kisan keskuskaupunkiin Encarnacióniin.

Matkustusongelmat olivat kaikkea muuta kuin toivottavia, sillä Tänak ja Ogier ovat tiukasti mukana mestaruustaistelussa. Kun kaudesta on ajamatta viisi kisaa, molemmat ovat vain 13 pisteen päässä sarjaa johtavasta Elfyn Evansista ja 10 pisteen päässä Kalle Rovanperästä.

Paraguayn MM-ralli alkaa Suomen aikaa perjantaina iltapäivällä.

Lisää aiheesta:

Räikeä kulissipeli satutti Kalle Rovanperää – asiantuntija: "Tilanne oli täysin optimaalinen"Kommentti: Sebastien Ogier lähetti painavan viestin – poikkeuksellinen kuva julkiSebastien Ogierin haastattelu sai yllättävän käänteen – "Täyttä paskaa"Ott Tänakin toiminnasta Suomen MM-rallissa leviää rajuja väitteitä – tämä video paljastaa, mitä Jyväskylässä oikeasti tapahtuiMM-rallissa on käsillä poikkeuksellinen tilanne – pakka Kroatiassa täysin levällään: "En oikein pysty rahoja laittamaan"Kalle Rovanperälle loistava ennuste Uuteen-Seelantiin
MM-ralliOtt TänakSebastien OgierRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 08:44
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperältä tyly palaute Saudi-Arabian erikoiskokeesta – "Mikkihiiripaskaa"

  • 07:54
    Sami Pajari

    EK2: Sami Pajarilta huippuveto! Sebastien Ogier otti heti niskalenkin mestaruustaistossa

  • Eilen20:31
    Kalle Rovanperä

    EK1: Kalle Rovanperä vaikeroi – "Inhottavaa"

  • Eilen18:03
    Ralli

    Viime hetken muutos julki: Saudi-Arabian MM-rallissa vältettiin kiusallinen skandaali

  • Eilen10:55
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä tykitteli heti – koruton arvio lähipäivistä