Kuntoutuspsykoterapia auttaa todennäköisemmin, jos terapiassa käyjä työskentelee ylemmissä toimihenkilötehtävissä. Myös muut tekijät vaikuttavat asiantuntijoiden mukaan siihen, millainen hyöty terapiasta on.
Mielenterveyden ongelmat ovat nykyisin yksi merkittävä sairauspoissaolojen syy, etenkin nuorten naisten keskuudessa.
Työterveyslaitoksen tutkimusprofessori Ari Väänäsen mukaan ilmiöön on olemassa useita syitä.
– Ensinnäkin taustan voi ajatella työelämästä käsin. Työtehtävät ja työpaikat eroavat aika voimakkaasti: naiset työskentelevät erilaisissa paikoissa kuin miehet, Väänänen toteaa Huomenta Suomen haastattelussa.
Esimerkiksi sosiaali- ja hoiva- sekä koululutusalalla työskentelee korostetusti naisia, ja nämä työnkuvat voivat Väänäsen mukaan resonoida psyykkiseen kuormitukseen.
– Ihmissuhdetyöt, tiukat aikataulut ja tällä hetkellä vahvasti myös työvoimapula monilla aloilla saattavat olla taustatekijöitä sille, että ei jaksetakaan enää työn tekemistä, Väänänen sanoo.
