Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oranssi, Lyyli, Pihlatar, TJ – tällaisia nimiä saimaannorpille on annettu

Saimaannorpat voivat saada nimensä esimerkiksi nimipäivän tai ulkonäkönsä perusteella.
Saimaannorpat voivat saada nimensä esimerkiksi nimipäivän tai ulkonäkönsä perusteella.
Julkaistu 18.05.2016 07:33
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Eilen luonnonsuojelujärjestö WWF:n järjestämässä nimikilpailussa aiemmin pelkällä koodinimellä tunnettu saimaannorppauros sai nimen Pullervo.

Suurimmalla osalla noin 320 saimaannorpasta ei ole nimeä, vaan ne tunnetaan koodinimellä väliltä Phs001–Phs203. Norppatutkija Meeri Koivuniemi Itä-Suomen yliopistosta kertoo, ettei norppien nimeämiseksi ole varsinaista järjestelmää.

– Tutkijat nimeävät tuttuja, esimerkiksi lähetinseurannassa olevia saimaannorppia niistä puhumisen helpottamiseksi, hän kertoo.

Norpat saavat myös nimiä päätyessään julkisuuteen, kuten nyt Norppalivessä köllötelleen Pullervon tapauksessa.

Norppien nimet (Itä-Suomen yliopisto)
Norppa
Kaapo
Usti
Asko
Heidi
Kyösti
Tuomi
Erika
Voitto
Jelena
Helena 
Heikki
Elvi
Mitro
Ginny
Mirja
Leino
Moona
Jerry
Uuno
Siiri
Ahti
Pekka
Jorma
Niko
Touko
Juha
Vesa
Terhi
Ella
Helga
Erna
Oiva
Pasi
Viljo
Olivia
TJ
Sulevi
Venla
Orvokki
Ruusu
Vilma
Minna
Inge
Kukka
Osmo
Konsta
Teemu
Livli
Erkki
Leena
Mimmi
Väinö
Ritva
Suvi
Urpo
Karoliina
Tatu
Vappu
Noora
Alpo
Terttu
Alina 
Emma 
Lyyli
Toivo
Markku 
Otto
Hemmo
Rasmus
Ylermi
Lilja
Linda
Ilkka
Uljas
Viivi
Hillevi
Niilo
Kimmo
Veeti
Pihlatar
Oranssi
Hertta
Halla
Mara
Arka 
Parka
Pullervo

Nimiä annettu monin perustein

Yleisö sai antaa nimen norpalle aiemminkin, kun viime vuonna eräs Pihlajavedellä elelevä norppa nimettiin Pihlattareksi yhdessä WWF:n kanssa järjestetyssä nimikilpailussa.

Tavallisesti nimen norpalle ovat antaneet tutkijat. Norppia on nimetty nimipäivien tai niiden ulkonäön mukaan. Esimerkikiksi eräs norppa on nimetty Oranssiksi sen värityksen perusteella.

Myös jotkut norppien kuvaajat antavat tuntemilleen yksilöille nimiä, jotka jäävät elämään myös tutkijoiden keskuuteen.

Koivuniemi uskoo norppia nimettävän tulevaisuudessa ahkerammin. Itä-Suomen yliopistolla on käynnissä yksilöntunnistusprojekti, jonka hän uskoo tuovan joitakin uusia nimiä.

Norppayksilöitä on tällä hetkellä tunnistettu 203 kappaletta, ja Saimaalla on kuvaajia kuvaamassa uusia. Tarkoituksena on tehdä mahdollisimman kattava tietokanta saimaannorpista.

WWF:n mukaan se tulee tänä vuonna julkaisemaan yliopiston tutkijoiden kanssa yhteistyössä nettisivun, jonne kerätään kuvat ja muuta tietoa kaikista tunnistetuista saimaannorpista.

1:43Mies pelasti jäälle jääneen norpan Haukivedellä

1:01Kuollut saimaannorppa Koloveden kansallispuistossa

Lisää aiheesta:

Nimilautakunnan hyväksymät ja hylkäämät etunimet 2022: johannes ei kelvannut nimeksi, mutta Juhania ei haitannut Norppaliven sijainti paljastui Saimaalla, ihmiset menneet kuvaamaan köllöttelijöitä lähietäisyydeltä – WWF sulkee lähetyksenHistoriallinen näky Suomen vesillä taltioitui videolle – pullokuonodelfiineille etsitään nyt nimiä: Kasper, Jesper ja Joonatan vai kenties Tupu, Hupu ja Lupu?Video: Julkkisnorppa Pullervo näyttää mallia, miten vietetään rento päivä – "norpassa on hyvin paljon suomalaisia piirteitä"Livevideolla köllivän norppatähden nimi paljastuiSupersuositun Norppa-liven tähdet tunnistettu – mikä nimeksi kivellä köllöttelevälle urokselle?
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 10:06
    Juhlat

    Tiedätkö, miksi tänään liputetaan? Juhlistettu jo vuodesta 1908 alkaen

  • 09:54
    Janakkala

    Otkes ei aloita tutkintaa Janakkalan ilotulitevaraston palosta

  • 08:52
    Janakkala

    Janakkalan ilotuliteräjähdys: Poliisi tutkii

  • 07:47
    Linnut

    Lintujen talviruokintaa suitsitaan – "Se on ihan todella väärin"

  • 06:34
    Politiikka

    Yle: SDP yhä selvästi suosituin