Viime keväänä Maarit Toivanen palasi Portugalista Suomeen johtamaan perheensä uutta pääomasijoitusyhtiötä Conficapia.
Tuolloin Toivasten vanha perheyhtiö, teollisuuden ja rakentamisen tukkukauppa Onninen, oli toiminut jo parisen vuotta Keskon omistuksessa.
-Onhan se kolahtanut minulle tietenkin, varsinkin kun palasimme Suomeen, että meillä ei enää Onnista ole. Olen silti täysin sitä mieltä, että sen myyminen Keskolle oli molemmin puolin hyvä ratkaisu. Onninen pysyi Suomessa, ja se on menestynyt uuden omistajan hallussa erinomaisesti”, Toivanen sanoo.
Conficapilla on avara ja valoisa toimisto korkealla Helsingin Kampin Autotalossa. Toivanen asuu kivenheiton päässä Etelä-Helsingissä. Vaikka hän kaipasi Portugalissa usein Suomen viileyttä, maaliskuun loskan ja rännän voisi jättää ilomielin väliin, Toivanen sanoo.
Hän muutti Portugaliin perheensä kanssa vuonna 2015. Seuraavana vuonna perhe myi Onnisen. Toivanen kertoi silloin yhdeksi syyksi sukuyhtiön myyntiin Suomen perintöveron, mutta takana oli myös monia muita syitä.
– Monta perheyritystä on kadonnut maailman kartalta, koska ne eivät ole pystyneet uusiutumaan. En nähnyt Onnisella mahdollisuuksia menestyä seuraavan sukupolven aikana. Olimme pieni suomalainen perheyhtiö, kun taas kaikki kilpailijat olivat isoja kansainvälisiä pörssiyhtiöitä. Toisaalta yritys oli kuitenkin niin suuri, että meillä ei olisi ollut myöskään varaa tehdä sukupolvenvaihdosta. Kaikki rahat olivat kiinni yrityksessä, hän sanoo.
Kylmiltään yhtiön johtoon
Muutto Lissabonin lähelle edusti aluksi nollausta hektisistä vuosikymmenistä liike-elämässä.
