Mäkihyppääjä Paige Jones ei ollut uskoa 100 000 dollarin valtavaa lahjoitusta.
Yhdysvaltain olympia- ja paralympiakomitea tiedotti Milano-Cortinan olympialaisten alla historiallisesta jättilahjoituksesta. Yrittäjä, hyväntekijä ja USA:n urheilufani Ross Stevens laittaa kaikkiaan 100 miljoonaa dollaria jakoon maan olympia- ja paralympiajoukkueen urheilijoille.
Jokaiselle USA:n olympia- ja paralympiajoukkueen urheilijalle kohdennetaan tästedes 200 000 dollaria. 100 000 dollaria on itse urheilijalle ja toiset 100 000 menee perheelle tai edunsaajille, kun urheilija on kuollut.
Urheilija pääsee lahjoitukselle, kun kisoista on kulunut 20 vuotta tai kun hän on 45-vuotias sen mukaan, kumpi on myöhemmin.
Lisäkannustimena on, että urheilija saa saman summan uudestaan niin monta kertaa kuin hän olympialaisiin tai paralympialaisiin yltää. Esimerkiksi kolmista kisoista napsahtaa siis 300 000 + 300 000 dollaria.
"Merkitsee paljon"
100 000 dollaria on lukuisille urheilijoille valtava summa. On monia, joilla ei urheilemisestaan juuri mammonaa niin sanotusti sukanvarteen jää.
Yksi heistä on ensimmäisissä olympialaisissaan kilpaileva mäkihyppääjä Paige Jones. 23-vuotias yhdysvaltalainen on parhaimmillaan sijoittunut henkilökohtaisessa maailmancupin osakilpailussa 14:nneksi.
Hän kertoo olleensa epäuskoinen kuultuaan lahjoituksesta ensimmäisen kerran. USA:n joukkueessa vallitsi tuolloin riemuisa tunnelma.


