Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Ollakseni rehellinen, emme halunneet Portoa" – Liverpoolin puolustusta uhkaavat merkittävät poissaolot

Porto ei kuulunut Jürgen Kloppin toiveisiin.
Porto ei kuulunut Jürgen Kloppin toiveisiin.imago images / Action Plus/ All Over Press
Julkaistu 09.04.2019 14:31
Toimittajan kuva
Anssi Shemeikka

anssi.shemeikka@mtv.fi

anssishemeikka

Liverpoolin päävalmentaja Jürgen Klopp tuntee tiistai-illan vastustajan vuoden takaa. Edellisen kohtaamisen selkeästä tasoerosta huolimatta Klopp sanoo, ettei joukkue olisi nyt halunnut kohdata Portoa.

Kloppin saavuttua seuran peräsimeen vuonna 2015, Liverpool on edennyt sekä Mestarien liigan että Eurooppa-liigan loppuotteluihin.

– Matka Eurooppa-liigassa oli täydellinen Basel-otteluun asti. Samoin Mestarien liigassa viime vuonna Kiovan loppuotteluun asti. Meillä on noista kilpailuista paljon enemmän positiivisia kuin negatiivisia kokemuksia. Tämä tietysti auttaa meitä paljon, Klopp sanoi BBC:n mukaan.

Liverpool murskasi Porton viime kauden Mestarien liigan neljännesvälierien avausosassa. Sadio Mane iski hattutempun ja joukkue voitti vieraskentällä 5-0. Toinen osa Anfieldilla oli maaliton tasapeli.

LUE MYÖS: Liverpoolin tehokärki karkasi kodistaan jalkapallon perässä – Sadio Mane ei alistunut vanhempiensa toiveisiin: "Mestarien liiga on pakkomielteeni"

– Ihmiset ympärillä sanovat monenlaisia asioita. Kaikki haluavat Porton, kunnes todella saavat vastustajaksi Porton. Ollakseni rehellinen, me emme halunneet Portoa, Klopp sanoi.

– Kaikki katsovat numeroita, nimiä ja sen sellaista. Ihmiset, joilla on todellinen ymmärrys jalkapallosta, eivät halua kohdata Portoa. Se on totuus. Mutta kukaan ei myöskään halua kohdata Liverpoolia. Emme halua heidän kokevan Anfieldia helpoksi paikaksi, kuten se ei ole sitä ollut suurimmalle osalle joukkueista Mestarien liigassa.

Liverpoolin ykköstopparin Virgil van Dijkin uskotaan olevan tiistaina pelikunnossa saatuaan lievän kolhun perjantain 3-1-voitossa Southamptonista.

LUE MYÖS: Barcelona-tähti muistelee seurahistorian parasta ottelua – Wayne Rooney myönsi avuttomana kymmenen minuuttia ennen päätösvihellystä: "Riittää jo, voititte pelin"

Georginio Wijnaldum nähdään todennäköisesti myös kentällä huolimatta lievästä selkävammasta.

Adam Lallana on todennäköisesti sivussa lihasvamman vuoksi.

Puolustaja Joe Gomez on ollut sivussa joulukuusta asti. Kloppin mukaan Gomez "ei pelaa, ellei hänen ole pakko".

Vasemman laitapuolustajan Andy Robertsonin pelikielto on merkittävä heikennys punaisten alakertaan.

James Milner aloittaa todennäköisesti Robertsonin paikalla ja Alberto Moreno noussee kokoonpanoon ensimmäistä kertaa sitten tammikuun alun.

Lisää aiheesta:

Neymarin puuttuminen auttoi joukkuetta median edessä erikoisesti käyttäytyneen PSG-luotsin mukaan: "Siinä tapauksessa häivyn täältä"Luis Suarez ei aio tuulettaa, jos tekee maalin Anfieldilla – "Liverpool on syy, miksi pelaan Barcelonassa huipputasolla"Kuusi vuotta sitten edellisen kerran rangaistusalueen ulkopuolelta laukonut City-toppari unelmamaalistaan: "Keskikenttäpelaajat ovat kieltäneet minua 15 vuotta laukomasta" Barcelona-tähti muistelee seurahistorian parasta ottelua – Wayne Rooney myönsi avuttomana kymmenen minuuttia ennen päätösvihellystä: "Riittää jo, voititte pelin"Entiset ManU-tähdet yksimielisiä vanhan seuransa pelaamisesta – "Joukkueessa ei ole tapahtunut mitään kehitystä"Tottenham valmis lyömään Barcelonalle luun kurkkuun: "Meidän on pakko voittaa"
Mestarien liigaLiverpoolJalkapalloUrheiluEurooppa-liiga

Tuoreimmat aiheesta

Mestarien liiga
  • ke17:47
    Jalkapallo

    Real Madrid ärähti: Korvaukset haussa

  • 23.10.14:31
    Jalkapallo

    Erikoiset kuvat leviävät: Mestarien liigan tulokasvalmentajan ratkaisu hämmästytti – "Hän ei ole tottunut"

  • 23.10.00:00
    Real Madrid

    Jude Bellingham ratkaisi jättiläisten kohtaamisen – Chelsea teki historiaa Mestarien liigassa

  • 22.10.23:14
    Bayern München

    Harry Kanelta mieletön temppu – tähän edes Ronaldo ja Messi eivät ole pystyneet

  • 22.10.22:52
    Liverpool

    Kriisi-Liverpoolilta kammoalku Mestarien liigassa – sitten alkoi paukkua