Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oletko ostamassa turvaistuinta nyt tai lähitulevaisuudessa? Tässä tuoreimmat testitulokset: "Johtaa automaattisesti heikkoon arvosanaan"

0:10Näin turvatyynyillä varustettu turvaistuin toimii kolarissaJotkin turvaistuimet on varustettu turvatyynyillä. Näin ne toimivat kolarissa.
Julkaistu 20.10.2020 10:41

Ville Järveläinen

Kaksi kertaa vuodessa tehtävässä turvaistuintestissä oli tänä syksynä mukana 18 turvaistuinta. Ainoiden heikkojen arvosanojen takana ei ollut tällä kertaa istuimen kolariturvallisuus, vaan liian korkeat kemikaalipitoisuudet.

Euroopan eri maiden autoliittojen ja kuluttajajärjestöjen yhteistyössä toteutetussa syksyn turvaistuintestissä annettiin yhteensä 18 arvosanaa.

Autoliiton julkaiseman testin tulokset ovat pääosin ilahduttavia, sillä yhdeksän istuinta sai hyvän ja seitsemän tyydyttävän arvosanan. 

– Kaikki nämä istuimet ovat monilta osin selvästi lakisääteisiä vaatimuksia turvallisempia ja istuinten kehitystyössä on otettu huomioon testeissä esitetyt vaatimukset, Autoliitto toteaa tiedotteessaan.

LUE MYÖS: Tiesithän, että autosi turvatyynyt eivät toimi oikein, jos jätät tämän yhden asian tekemättä

"Johtaa automaattisesti heikkoon kokonaisarvosanaan"

Turvakaukalot, jotka ovat hankittavissa sekä telakan kanssa että ilman, on testattu molemmilla vaihtoehdoilla ja kummallakin on oma tuloksensa. Tämänkertaisessa testissä sellaisia kaukaloita olivat Cybex Aton B i-Size, ABC Design Tulip sekä Babystyle Oyster Capsule.

Lisäksi Maxi-Cosi Mica ja Maxi-Cosi Morion ovat eri markkinoilla saatavana Bébé Confort -merkkisinä. Sekä Mica että Morion saivat saman tuloksen merkistä riippumatta.

10:41Näin käytät turvakaukaloa oikein ja varmistat lapsesi turvallisuudenVIDEO: Autoliiton videolla koulutuspäällikkö Teppo Vesalainen opastaa lapsen turvakaukalon oikeaoppiseen valintaan ja käyttöön. Turvakaukaloa tulee aina käyttää valmistajan ohjeiden mukaisesti, jotta se toimii onnettomuustilanteessa suunnitellusti.

Babystyle Oyster Capsule -turvakaukalon päälliskankaista löytyi testeissä liian suuria määriä palonestoaineita, joten se sai kemikaalikuormituksesta hylätyn eli heikon arvosanan sekä telakan kanssa että ilman.

– Heikko arvosana yhdelläkin testin osa-alueella johtaa automaattisesti heikkoon kokonaisarvosanaan, Autoliitto toteaa.

Yksikään istuin ei tällä kertaa reputtanut kolaritestiä. Vain yksi istuin, Avova Sperling-Fix i-Size, sai välttävän arvosanan etutörmäystestissä.

Katso kaikki tulokset tästä.

Kevään turvaistuintestissä yksi sai poikkeuksellisen hyvän arvosanan. Mukana oli tuolloin kaikkiaan 30 erilaista istuinta.

LUE MYÖS: Etupenkillä matkustanut nainen teki hengenvaarallisen virheen ja menetti otsansa: "Toivon, että joku olisi varoittanut minua"

Lähde: Autoliitto

Lisää aiheesta:

Vain yhdelle turvaistuimelle erinomainen arvosana – katso, miten innovatiivinen ominaisuus suojaa lasta kolarissa30 turvaistuimen testissä yksi harvinaisen hyvä arvosana – käsitys turvallisesta matkustussuunnasta vahvistuiLaittaisitko lapsesi turvaistuimeen, jolle käy kolarissa näin? Autoliiton testin neljästä huonosta istuimesta kaksi jopa hengenvaarallisiaAutoliitto testasi turvaistuimet, kahdelle surkea arvosana – "Lensi halki testilaboratorion"Testissä 42 turvaistuinta – nämä kolme eivät läpäisseet törmäystestiäTurvaistuimet testattu – yksi malli ylitse muiden
AutotLiikenneturvallisuusLapsetTörmäystestitAuton varusteetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen10:29
    Liikenneturvallisuus

    "Yleinen harhakuva" lisää jopa ketjukolarin riskiä – autoilijat unohtavat liikenteessä tärkeän perusasian

  • 1.11.16:30
    TV-ohjelmat

    Moni muistaa Pimp My Ride -hittisarjan – karu totuus tuunatuista autoista voi yllättää

  • 1.11.11:45
    Sähköautot

    Talvi lähestyy: Mitä aloittelevan sähköautoilijan pitää ottaa huomioon?

  • 31.10.14:15
    Renkaanvaihto

    Yksi päivä herätti renkaanvaihtajat: "Hyvinkin kovaa tahtia on sen jälkeen vaihdettu"

  • 31.10.13:13
    Autoteollisuus

    Patriasta Valmet Automotiven pelastus? Aiesopimus panssariajoneuvojen tekemisestä