Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ökyautopomolta makaaberi lohkaisu koronakuolemien yhteydestä myyntiennätykseen: "Auttoi melko massiivisesti"

Rolls-Roycen toimitusjohtaja Torsten Müller-Otvös pitää koronakuolemista seurannutta asennemuutosta yhtenä merkittävänä tekijänä yhtiön myyntiennätyksen taustalla.
Rolls-Roycen toimitusjohtaja Torsten Müller-Otvös pitää koronakuolemista seurannutta asennemuutosta yhtenä merkittävänä tekijänä yhtiön myyntiennätyksen taustalla.Rolls-Royce / MTV
Julkaistu 14.01.2022 11:07

Ville Järveläinen

Vaikka pandemia riepottelee maailmaa pian kolmatta vuotta, on sentään luksusvalmistajilla aihetta juhlaan. Maailman superrikkaat nimittäin eivät ole lopettaneet ökyautojensa ostamista. Rolls-Roycen toimitusjohtajan mukaan etenkin koronakuolemat ovat olleet myynnille merkittävä vauhdittaja välillisesti.

Kun koronapandemia löi vasta alkutahtejaan keväällä 2020, romahti uusien autojen myynnin maailmanlaajuisesti. Elpyminen oli kuitenkin nopeaa, ja monet valmistajat ovat sittemmin raportoineet parhaimmista myynneistä vuosikausiin tai peräti koskaan.

Yksi kaikki aiemmat myyntiennätyksensä rikkoneista valmistajista oli brittiläinen luksusautomerkki Rolls-Royce, joka toimitti asiakkailleen viime vuonna yhteensä 5 586 autoa. Kasvua ensimmäisestä pandemiavuodesta tuli huimat 49 prosenttia.

Kysyntää on ollut erityisesti täysin uudelle Ghostille sekä Cullinan-katumaasturille.

Lue myös: Venäjältä tuodusta Rolls-Roycesta paljastui yllätys – suostuisitko nousemaan autoon, jossa on tällaiset nahkapenkit?

Elät vain kerran

Rolls-Roycen toimitusjohtaja Torsten Müller-Otvös kertoi The Driven siteeraamalle Financial Timesille, mikä vauhditti yhtiön niin hyvään myyntiin.

– Varsin monet todistivat yhteisöissään, kuinka ihmiset kuolivat covidiin, mikä sai heidät ajattelemaan elämän lyhyyttä ja sitä, miten on parempi elää nyt kuin lykätä sitä myöhempään ajankohtaan. Myös se auttoi [Rolls-Roycen myyntiä] melko massiivisesti, Müller-Otvös sanoi.

Rolls-Roycen lisäksi muun muassa Porsche, Lamborghini ja BMW ovat kertoneet myyneensä viime vuonna enemmän autoja kuin koskaan.

Lue myös: Köyhän maan kuningas laittoi haisemaan: Tilasi vaimoilleen 19 uutta Rolls-Roycea ja 120 BMW:tä – "Näyttää kansalleen keskisormea"

6:39Luksusauton uusi määritelmä: Tässä on seuraava Rolls-Royce GhostKATSO MYÖS: Tältä näyttää täysin uusiksi laitettu Rolls-Royce Ghost.

Lähde: The Drive

Lisää aiheesta:

Nyt loppuvat tekosyyt kroisoksiltakin – Rolls-Roycen ensimmäinen sähköauto voi saada 007-fanien sydämet läikkymäänRutiköyhä valtio myöntää: Lähes 300 ökyauton ostaminen yhtä tilaisuutta varten oli "kamala virhe" – vain kaksi on saatu myytyäAuto voi olla suorastaan erinomainen sijoitus – näiden kohtuuhintaisten klassikoiden arvo on noussut 10 vuodessa enitenOsalle autovalmistajista pandemia on ollut kuin lottovoitto: "Kyse ei ole lama-aikojen käyttäytymisestä, pikemminkin sodan jälkeisestä nousukaudesta"Merkkejä ällistyttävän voimakkaasta elpymisestä – autojätti myy enemmän autoja kuin vuosi sittenKääntyikö Teslan ykköskriitikon takki? Hehkuttaa nyt "äärimmäisen hyvää" myyntiä ja Elon Muskia: ”Teslaa johdetaan viimein kuin normaalia yritystä”
AutotRolls-RoyceSuperautotKoronavirusLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • ma21:04
    Turkki

    Kissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsa

  • ma09:15
    Liikennevalvonta

    Pelkäätkö "peltipoliisia"? Komisario vastaa kysymykseen legendaarisesta cd-levykikasta

  • 14.9.07:34
    Liikennevalvonta

    Poliisi kertoo, kuinka paljon Suomessa on kameratolppia – tämä on yleisin seuraamus, jos "räpsähtää"

  • 13.9.11:55
    Auton huoltaminen

    Onko auton huolto ajankohtainen? Teppo Vesalaisen arvokas vinkki: "Säästin noin 700 euroa"

  • 12.9.17:59
    Takaisinkutsut

    Toyotalla mittava takaisinkutsu Suomessa