Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oho! Tutkimus ehdottaa: Yli nelikymppisille vain kolme työpäivää viikossa

Väsymys ja stressi vähentyisivät lyhennettyä työviikkoa tehtäessä.
Väsymys ja stressi vähentyisivät lyhennettyä työviikkoa tehtäessä. Lehtikuva
Julkaistu 20.04.2016 12:46
Toimittajan kuva

Laura Matilainen

laura.matilainen@mtv.fi

Kolmipäiväinen työviikko takaa parhaan mahdollisen työtehon yli 40-vuotiaiden työntekijöiden keskuudessa, väittää tuore tutkimus.

Tutkimuksen mukaan osa-aikatyö voisi olla ratkaisu keski-ikäisten ja sitä vanhempien työntekijöiden kognitiivisten taitojen ylläpitämiseen. Melbournen yliopistossa tehdyssä tutkimuksessa havaittiin, että työntekijöiden kognitiivinen suorituskyky laski, kun viikoittainen työtuntimäärä nousi yli 25 tuntiin viikossa. Tämän tuntimäärän ylityttyä koehenkilöiden suorituskyky laski ja he kokivat väsymystä ja stressiä.

Kognitiivisella suorituskyvyllä tarkoitetaan toimintoja, joiden avulla ihminen käsittelee tietoa ja ympäristöään. Kognitiivinen toimintakyky käsittää muun muassa muistin, oppimisen, keskittymisen ja tiedon käsittelyn.

Lähde: THL

Tähän australialaiseen tutkimukseen osallistui 3000 miestä ja 3500 naista. Koehenkilöt suorittivat useita kognitiivisia testejä ja heidän työskentelytapojaan analysoitiin tarkkaan. Tutkimuksessa todettiin, että alle 25 tuntia viikossa työskentelevät suoriutuivat testeistä parhaiten, kun taas 55 tuntia viikossa työskentelevät saivat testeistä jopa eläkeläisiä ja työttömiäkin huonommat tulokset.

Lyhennetty työviikko säilyttää työkyvyn pidempään

Tutkimustuloksilla voi olla merkittävää hyötyä eläkeiän suunnittelussa. 

Yhden tutkimuksen järjestäjän, professori Colin MacKenzien mukaan eläkeiän nostaminen ei välttämättä tuota kovin hyviä tuloksia varsinkaan silloin, jos eläkeikää lähestyvät työntekijät jatkavat täyspäiväisen työviikon tekemistä.

– Työ voi olla kaksiteräinen miekka. Se voi stimuloida aivojen toimintaa, mutta samaan aikaan pitkät työpäivät voivat aiheuttaa väsymystä ja stressiä, jotka saattavat puolestaan vahingoittaa kognitiivisia toimintoja, McKenzie toteaa.

Näistä syistä viikoittaisen työajan vähentäminen voisi olla ratkaisu, jolla työteho voitaisiin ylläpitää mahdollisimman pitkään.

Video: Joskus työteho voi olla tätä luokkaa.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lähde: Independent 

Lisää aiheesta:

Miten käytät 16 tuntia, jotka olet hereillä? Tutkimus kehottaa "huohotusaktiivisuuteen"Jatkuva raju ylityö voi kirjaimellisesti muuttaa aivojaTutkimus selvitti: Tällaisissa ammateissa on korkeampi riski sairastua dementiaanAhdistaako ikääntyminen? Asennemuutos voi tutkimuksen mukaan pelastaa muistiongelmiltaTutkijat vahvistavat: Töitä kannattaisi tehdä vain 4 päivää viikossa tai 6 tuntia päivässäTutkimus: Yli 40-vuotiaat ovat parhaimmillaan osa-aikatyössä
TyöSelän terveysStressiTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Työ
  • Eilen16:29
    Kreikka

    Kreikan parlamentti hyväksyi lakiehdotuksen, joka sallii 13-tuntiset työpäivät

  • ke19:55
    Italia

    100-vuotias Anna paahtaa töissä – tässäkö malli tulevaisuuden työelämään?

  • ke18:43
    Kreikka

    Kreikan hallitus ajaa 13 tunnin työpäiviä – liitot pelkäävät, ettei pitkästä päivästä voi kieltäytyä

  • ti11:25
    Uupumus

    Työelämää 30 vuotta tutkinut professori kertoo, miten huono työpaikka uuvuttaa työntekijän

  • ma19:26
    Aivoterveys

    Suosikkijuontajat saivat mahdottoman haasteen – miten onnistui haastattelu multitaskaten?