Deltavariantin leviäminen näkyy korkeissa tartuntaluvuissa. THL:n ylilääkärin mukaan laumasuojaan vaadittaisiin rokotteet 90 prosentille väestöstä.
Suomessa on todettu tänään 380 uutta koronatartuntaa. Viimeisten kahden viikon aikana on raportoitu lähes 1 300 tartuntaa enemmän kuin edellisten kahden viikon aikana.
Lue myös: Koronatilanne pahentunut Helsingissä, yli puolet tartunnoista ravintoloista ja baareista
THL:n ylilääkärin Hanna Nohynekin mukaan nopeasti leviävää deltavariantia vastaan tarvittaisiin jopa 90 prosentin rokotuskattavuus, ennen kuin voidaan puhua niin sanotusta laumasuojasta virusta vastaan. Vielä keväällä puhuttiin 70 prosentin kattavuudesta.
– 70 prosenttia ei suinkaan riitä, vaan kyllä tarvitaan reilusti yli 80, jopa 90 prosentin rokotekattavuus, Nohynek kertoo.
Tähän mennessä koronarokotteen ensimmäisen annoksen on saanut 63,4 prosenttia Suomen väestöstä. Toisen rokoteannoksen on saanut 26,4 prosenttia.
90 prosentin rokotuskattavuus on Nohynekin mukaan saavutettavissa.
– Jos katsoo vanhempaa ikäryhmää, siellä 65-vuotiaista ylöspäin jo yli 90 prosenttia on rokotettu ensimmäisellä annoksella. Hyvältä tämä näyttää, Nohynek kertoo.
