Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nuorilla tytöillä enemmän tunne-elämän ongelmia kuin pojilla kaikkialla

2:56Yhä useampi yläkoululainen kokee terveytensä hyväksiSuomalaisnuoret kokevat terveydentilansa aiempaa parempana.
Julkaistu 30.06.2025 16:21

MTV LIFESTYLE – STT

Tytöillä on enemmän ahdistusta, mutta toisaalta myös poikia enemmän kykyä edistää sosiaalisia suhteita.

13–16-vuotiailla tytöillä on laajasti enemmän tunne-elämän ongelmia kuin pojilla. Asia selviää Turun yliopiston kyselytutkimuksesta, jossa noin 26 000 nuorta 12:sta Euroopan ja Aasian maasta raportoi mielenterveyteen liittyvistä oireistaan.

Tutkimuksesta selviää, että tytöillä on kaikissa maissa poikia enemmän tunne-elämään liittyviä oireita, kuten ahdistusta ja masennusta.

Myös prososiaalisuus eli toisia hyödyttävä ja sosiaalisia suhteita edistävä käyttäytyminen on yleisempää tytöillä.

Turun yliopiston professorin Andre Souranderin johtama tutkimus toteutettiin yhteistyössä kansainvälisen tutkimusverkoston kanssa. Souranderin mukaan nuorten psyykkisten ongelmien lisääntyminen maailmanlaajuisesti on huolestuttavaa.

Lue myös: 14-vuotias Anniina joutui ilkeän verkkohäirinnän uhriksi
 

Lisää aiheesta:

Tyttöjen ahdistus lisääntynyt korona-aikana: Hurja osuus kokenut ahdistuneisuuttaJoka kymmenes suomalaisnuori on somen ongelmakäyttäjä – selvä yhteys lisääntyneeseen oireiluun, väsymykseen ja yksinäisyyteenTeiniraskaudet kuusi kertaa yleisempiä näillä tytöillä – myös muita raskausajan riskitekijöitäTuore tutkimus: Yksinäisyys korostuu erityisesti näissä kolmessa iässäKuinka kauan teinisi viettää aikaa ruutujen edessä? Voi kaksinkertaistaa masennusriskinVihapuhe yleistyy internetissä vauhdilla – jo kolme neljästä nuoresta törmännyt verkkovihaan
NuoretMielenterveysTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Nuoret
  • pe14:39
    Sähkötupakka

    Vapekaupoille menneet nuoret ryöstettiin veitsellä uhaten Turussa

  • to18:36
    Väkivalta

    Wilmassa varoittava viesti vanhemmille: "Niin epäillyt kuin uhritkin alaikäisiä"

  • to16:52
    Meikit

    Oletko "väsynyt tyttö"? Näin trendimeikki syntyy

  • to06:01
    Google

    "Kysymyksiä, joita ei aina kehtaa sanoa ääneen" – näitä vastauksia suomalaiset kaipasivat vuonna 2025

  • ke20:15
    Espoo

    Kouluriita leimahti Espoossa – Nokian vanha toimistotila sotkun ytimessä