Nuori skotlantilainen äiti tappoi itsensä 23-vuotissyntymäpäivänään kärsittyään nettikiusaamisesta, kertoo naisen perhe. Naiselle oli perustettu muun muassa valeprofiili Tinderiin.
Leanne Morrison juhli ystäviensä seurassa syntymäpäiviään juoden proseccoa Stirlingissä, Skotlannissa, mutta 23-vuotisjuhlat saivat järkyttävän käänteen: hänen epäillään tehneen itsemurhan palattuaan juhlista kotiin.
Nuoren äidin 20-vuotias veli ja setä ovat tunnistaneet Leannen ruumiin. Itsemurhan syynä on perheen mukaan rankka nettikiusaaminen.
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
Leannea kuvaillaan juhlien sieluksi ja hänen kerrotaan eläneen täysin 4-vuotiasta poikaansa Masonia varten. Päivää ennen syntymäpäivää Leannen kanssa jutellut isoäiti kertoo, että nuori äiti odotti juhliaan innolla.
– Hän kertoi minulle, että hänellä oli aika varattuna lääkärille ja luulen, että hän oli kärsinyt masennuksesta viimeaikaisten rankkojen aikojen takia. Mutta kukaan ei tajunnut kuinka paha tilanne oli, isoäiti kertoo Daily Recordille.
Koko perhe on isoäidin mukaan kertakaikkisen murtunut tapahtuneesta. Nuoren äidin nelivuotias on nyt perheen päähuolenaihe. Isoäiti kertoo, ettei tiennyt kiusaamisesta ennen Leannen kuolemaa.
