Nukutko päiväunia? Saatat ottaa yllättävän riskin
Päiväunet voivat piristää lyhyellä aikatähtäimellä, mutta päivittäiset nokoset voivat pahimmassa tapauksessa jopa lyhentää elinvuosiasi, selvisi Cambridgen yliopistossa tehdystä tutkimuksesta.
Yli tunnin mittaiset, jokapäiväiset päiväunet voivat altistaa lukuisille terveysongelmille, tutkimus selvittää.
Cambridgen yliopiston tutkijat seurasivat tutkittavia kolmentoista vuoden ajan. Tulos oli, että ainakin tunnin päiväunet päivässä nukkuvilla oli 14 prosenttia suurempi riski kuolla ennenaikaisesti kuin muilla. Yli tunnin päiväunia nauttivilla kuolleisuusriski kohosi jopa 32 prosenttiin.
Toisaalta tutkimuksessa tuotiin myös esiin, että jatkuva nokosten nukkuminen voi olla merkki jo olemassa olevista terveysongelmista, eikä niiden varsinainen syy. Tähän liittyy myös se huomionarvoinen seikka, että uneliaisuus päiväsaikaan viittaa liian vähäisiin tai keskeytettyihin yöuniin. Huonot yöunet liittyvät jo yksinään lukuisiin terveysongelmiin ja kuolleisuusriskiin.
Tutkimuksessa oli mukana yli 16 000 miestä ja naista, jotka raportoivat päivittäisistä nukkumistavoistaan tutkijoille. Huomattavaa oli, että suuri osa nokosten ottajista oli miehiä, jotka tupakoivat, olivat työttömiä tai koulutustasoltaan alhaisella tasolla. Monet nokosia harrastavista olivat myös muilta elämäntavoiltaan epäaktiivisia.
Tutkimuksen negatiiviset tulokset koskivat vain niitä, jotka nukkuivat ainakin tunnin mittaisia nokosia lähes päivittäin. Lyhyiden, eli alle tunnin mittaisten torkkujen ei todettu nostavan kuolleisuusriskiä tai sairastumisriskiä.
Lue myös:
Teksti Nita Makkonen, nita.makkonen(at)mtv.fi
Uusimmat
-
06:33
Tämä on onnenpäiväsi, jos olet aina halunnut nähdä automaatuskan – "Piti ottaa kamera esiin, jotta ihmiset uskoisivat"
-
06:31
Lähde: Myös Karim Benzemalle tarjottu muhkeaa saudisopimusta
-
06:30
NHL-luotsi sekosi täysin Aleksander Barkovin ja kumppaneiden edessä – siitä alkoi finaaleihin asti kantanut tarina
-
06:20
Suomessa on jopa tuhansia taloyhtiöitä, joiden kannattaisi varautua hallittuun alasajoon – "Joissain tilanteissa on niin, että asunnon arvo on nolla"
-
06:01
Kenestä Jukka Jalosen seuraaja Leijoniin? Karri Kivi nostaa esiin yllättävän ehdokkaan – "Kovissa liemissä keitetty"
-
06:01
Puolustusvoimien entinen komentaja: Ukrainalla on edessään vakava näytön paikka
-
05:53
Venäjä: Öljyjalostamossa tulipalo, syyksi epäillään dronehyökkäystä – MTV seuraa sotaa
-
05:40
Poliisi tutkii röyhkeää rikossarjaa Espoossa – Senjan ala-asteikäinen poika ryöstettiin bussissa keskellä päivää: "Miten joku kehtaa toimia tuolla tavoin?"
-
05:32
Jemenin rannikolla vuosia lojuneen "kelluvan aikapommin" tyhjentäminen on alkamassa
-
05:26
Pohjois-Korea väittää laukaisseensa tiedustelusatelliitin – putosi mereen
-
05:21
Edistyykö Ruotsin Nato-jäsenyys tänään alkavassa kokouksessa Oslossa? – "Suomelle tärkeintä"
-
05:17
Lakot alkavat lastensuojelussa ja yksityisessä varhaiskasvatuksessa – näitä toimipisteitä lakko koskee
-
23:49
Wagner-pomo Prigozhin raivoaa Venäjän puolustusministeriölle Moskovan väitetyistä drone-iskuista – MTV seurasi sotaa
-
23:04
Ihminen löytyi kuolleena järvestä Nurmeksessa
-
22:59
Nämä kesätyöntekijät työskentelevät ruokapalkalla – Salmensuun tilan lehmät toimivat maisema-apulaisina
-
22:48
Putin: Ukraina yrittää pelotella venäläisiä lennokki-iskuilla – "Presidentin työpäivä alkoi aikaisin"
-
22:22
Venäjä sulkee Suomen toimipisteet Murmanskissa ja Petroskoissa – suurlähettiläs kutsuttiin puhutteluun
-
22:06
Amazon-verkkokaupan perustaja Jeff Bezos ja Lauren Sánchez juhlivat kihlaustaan huippukalliilla viinillä