Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Niilo, 17, menehtyi somehaasteen seurauksena: Lasten ja nuorten parissa leviää jopa hengenvaarallinen ilmiö

1:07Automatisoitu varoituspalvelu kertoo vanhemmille, jos sosiaalisessa mediassa on pinnalla jotain arveluttavaaAutomatisoitu varoituspalvelu kertoo vanhemmille, jos sosiaalisessa mediassa on pinnalla jotain arveluttavaa.
Julkaistu 05.03.2024 13:49

Emmi Niiniaho

Uusi palvelu pyrkii pitämään vanhemmat kartalla siitä, millaisiin trendeihin ja haasteisiin lapsia ja nuoria sosiaalisessa mediassa rohkaistaan.

Erilaiset haasteet leviävät sosiaalisen median alustoilla vikkelään niin Suomen sisäisesti kuin kansainvälisestikin.

Osa haasteista on harmittomia ja hauskoja, osa silkkaa kiusaamista ja osa mahdollisesti jopa hengenvaarallisia.

Vuonna 2021 Suomessa sattui erityisen surullinen tapaus, kun junan katolle somehaasteen yllyttämänä kiivennyt 17-vuotias Niilo Kaste kuoli sähköiskusta saamiinsa vammoihin.

– Erityisesti nuoret ovat alttiita nopeasti leviäville somehaasteille. Vaikka vanhempien on tärkeää olla kartalla lasten mediamaailmasta, on mahdotonta koko ajan tietää, millaisten sisältöjen äärellä lapsi viettää aikaansa, Mannerheimin Lastensuojeluliiton kouluyhteistyön ja digitaalisen nuorisotyön päällikkö Paula Aalto sanoo MLL:n tiedotteessa.

Mannerheimin Lastensuojeluliitto lanseeraa nuorena menehtyneen Niilon muistolle omistetun, vanhemmille automatisoidun varoituspalvelun, jonka tarkoituksena on pitää vanhemmat informoituna siitä, mikä sosiaalisessa mediassa on milloinkin pinnalla. Katso yllä olevalta videolta, miten palvelu toimii. Koko Huomenta Suomen keskustelun voit katsoa artikkelin lopusta löytyvältä videolta.

Lue myös: Moni käyttää sisältövaroituksia somessa – olemmeko tulleet herkemmiksi?

Toistaan hurjemmat somehaasteet

Aalto kertoo Huomenta Suomen haastattelussa, että lapsilta ja nuorilta on kuultu "aika hurjiakin" esimerkkejä sosiaalisessa mediassa kiertävistä haasteista.

– Syödään sellaisia aineita, mitä ei pitäisi syödä, esimerkiksi konetiskitabletteja ja sitten kuvataan reaktioita, Aalto kertoo.

nettikiusaaminen

Haasteissa voidaan yllyttää todella uhkarohkeisiinkin temppuihin, kuten hyppäämiseen parvekkeelta puuhun tai toiseen suuntaan.

– Ehkä hätkähdyttävimmät ja koskettavimmat olivat sellaisia, jotka rohkaisevat itsetuhoisuuteen, Aalto kertoo.

Opetushallituksen opetusneuvos Nina Penttisen mukaan nykyisissä haasteissa ei ole sinänsä mitään uutta, mutta tänä päivänä ne leviävät somessa ihan eri tavalla ja niiden tarkoitus on saada nimenomaan yleisöä ja reaktioita.

Lue myös: Yli puolet nuorista tuntee yksinäisyyttä vähintään viikoittain: "Todella huolestuttava luku"

Medialukutaito ja tunnetaidot korostuvat

Kouluissa lapsia yritetään tukea opettamalla kriittistä medialukutaitoa sekä keskustelemassa ylipäätään sosiaalisesta mediasta. 

Nina Penttinen kertoo, että myös tunnetaitojen, kuten empatian, opetteleminen korostuu.

surullinen teini

Paula Aallon mukaan nuoret itse kertovat, että somehaasteita toteutetaan omien rajojen testaamisen takia, mutta myös tylsyys, vertaispaine, tykkäysten ja seuraajamäärien kasvattaminen, oman suosion pönkittäminen sekä ylipäätään viihdyttäminen voivat toimia motivaationa somehaasteisiin.

Parhaimmillaan somehaasteet voivatkin lisätä yhteenkuuluvuuden tunnetta, mutta lapset ja nuoret eivät välttämättä ymmärrä kaikkien haasteiden riskejä tai sitä, että ne voivat vahingoittaa myös muita.

Lue myös: Nuori tyttö sai sähköiskun kiivettyään junan katolle Tampereella: "Satakertainen jännite kodin pistorasiaan verrattuna"

VR yrittää estää junien katoille kiipeilyä: "25 000 volttia on kuin salama, joka menee ihmisen läpi"

Katso myös: Somehaasteet ovat vaarallista leikkiä – mistä apu yleistyvään ongelmaan?

10:39Somehaasteet ovat vaarallista leikkiä – mistä apu yleistyvään ongelmaan?Haastattelussa Mannerheimin Lastensuojeluliiton kehittämispäällikkö Paula Aalto ja Opetushallituksen opetusneuvos Nina Penttinen.

Lue uusimmat lifestyle-jutut!

Juttua korjattu 5.3. klo 13.55: Korjattu Niilon sukunimi.

Lisää aiheesta:

Ruutuaika voi olla hyvä ohjenuora, mutta yhteen seikkaan tulisi kiinnittää erityistä huomiotaMillaiset ihmiset netissä möykkäävät? Some ei viritä aivoja empatiaan: "Helpompi matalalla kynnyksellä laukoa"Milloin itsensä vaarantaminen muuttuu rikokseksi? Poliisi kommentoi uhkarohkeita tempauksiaLapset ja nuoret itsekin huolissaan ruutuajastaan ja keskittymisvaikeuksistaan – Terapeutti-Villen kiistellystä ehdotuksesta ratkaisu?Kommentti: 6-vuotiaan Celesten vastaus uutiskysymykseen liikuttaa toimittajaakin – ja sen on syytä herättää myös vanhemmatNettisovellusten "lapsiversioiden" rankka epäonnistuminen – kouluammuntaa esittävä video ja syömishäiriöille altistavaa materiaalia
Sosiaalinen mediaVanhemmuusLapsetNuoretHuomenta SuomiUutisohjelmien aiheetLifestyle
Yhteiskunnallisessa keskustelussa näkyvä koventunut puhetapa muista ihmisistä näkyy myös siinä, että somehaasteissa muut ihmiset nähdään helposti hyödykkeinä.Shutterstock
Koulussa opetetaan lapsille, että se, että johonkuhun sattuu tai että joku satuttaa itseään, ei ole hauskaa tai kuvaamisen arvoista.Shutterstock

Tuoreimmat aiheesta

Sosiaalinen media
  • Eilen09:51
    Vihapuhe

    Jäitkö kiinni raivosyöttiin? Onlyfans-yrittäjä Mirelle Isohanni, 19, tienaa vihakommenteilla – "En näe mitään väärää"

  • pe08:25
    Nuoret

    Näetkö somessa ahdistavaa materiaalia? Näin nollaat algoritmit

  • ke20:11
    Fitness

    Tässä ammatissa kauneus ei yllättäen olekaan valttia

  • ke05:17
    Facebook

    Syyttäjän ilakoiva Facebook-päivitys oli väärin – "Ai että mä tykkään voittaa"

  • ti15:17
    Mielenosoitus

    Raivo yltyy Nepalissa! Mellakoijat polttivat entisen pääministerin talon – video näyttää kaaoksen