Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

NHL:n suurlahjakkuus joutui jälleen vastustajan murjomaksi – "En tiedä, oliko se tahallinen"

Elias Pettersson
Elias Pettersson©Icon Sportswire (A Division of XML Team Solutions) All Rights Reserved
Julkaistu 14.03.2019 18:51
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Vancouver Canucksin suurlupaus Elias Pettersson koki jälleen kovia NHL-kaukalossa yön ottelukierroksella.

Pettersson loukkasi itsenään ottelun toisessa erässä New York Rangersin Chris Kreiderin taklauksen yhteydessä. Kreiderin kyynärpää heilahti rajusti ruotsalaistähteä kasvoihin. Kreider sai tilanteesta suihkukomennuksen.

– Näin, että hän oli tulossa, joten katsoin pois. Hän nosti kätensä ja hänen kyynärpäänsä osui minua päähän. En tiedä, oliko se tahallinen. En pidä häntä likaisena pelaajana, enkä voi puhua hänen puolestaan, Pettersson toteaa TSN:n mukaan.

LUE MYÖS: Kaapo Kakko nousi tuoreimman NHL-listauksen ykkösnimeksi – ”Emme ole kiinnittäneet häneen tarpeeksi huomiota”

Pettersson oli osuman jäljiltä tovin sivussa tositoimista, mutta mistään vakavasta ei ruotsalaistähden mukaan ollut kyse.

– Noudatin vai protokollaa, joka täytyy hoitaa, jos on syytä epäillä aivotärähdystä, joten olin hetken pois pelistä. Pääni tuntui kuitenkin normaalilta, mutta nenään sattui, Pettersson kertoo.

Katso video tilanteesta .

tästä

LUE MYÖS: Tampa Bayn supertähti kritisoi rajusti NHL:n pudotuspelisysteemiä – ”Se ei ole oikein”

Kyseessä ei suinkaan ollut ensimmäinen kerta, kun Pettersson joutuu vastustajansa runnomaksi. Upeaa tulokaskautta pelaava Pettersson väänsi taannoin ikävästi jalkansa, kun hän jäi Jesperi Kotkaniemen alle harmillisessa tilanteessa. 

Lokakuussa Pettersson puolestaan sai päävamman Florida-puolustaja Mike Mathesonin kyseenalaisen taklauksen jälkeen.

Lisää aiheesta:

Kommentti: Patrik Laineen loukkaantuminen ei ollut vain huonoa onneaJesperi Kotkaniemeä taklattiin rajusti päähän – tuomariston ratkaisu vihastuttaaSaman NHL-seuran pelaajat jahtaavat Joonas Donskoita – valmentaja tyrmäsi taklaajan täysinDallasin suomalaistähti otti kantaa erikoiseen temppuiluunsa – "En ole sellainen pelaaja"Nyt puhuu epäonnisesti Jesperi Kotkaniemen telomaksi joutunut ruotsalaistähti – "Ei mitään liian vakavaa"Taklaukselle tuli iso hintalappu – Huippulupauksen jäähän niitannut NHL-puolustaja menettää 45 000 euroa ja kärsii kahden pelin kakun
NHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • Eilen18:14
    Jääkiekko

    Jarmo Kekäläiseltä heti räväkkä ulostulo

  • Eilen07:04
    Mikko Rantanen

    Uusi kohu velloo – Mikko Rantaselta suora kommentti kolaamalleen tähtimaalivahdille

  • Eilen06:24
    Mikko Rantanen

    Mikko Rantanen rymisteli jälleen – Stanley Cup -voittaja loukkaantui

  • ma22:13
    Jääkiekko

    NHL:n ruotsalaistähdeltä nolo moka – fanit ihmeissään seuran toiminnasta

  • ma21:13
    Jarmo Kekäläinen

    Jarmo Kekäläinen NHL-seuran GM:ksi