Entinen NHL-hyökkääjä ja nykyinen asiantuntija Bill Lindsay jakoi sekä kehuja että myös orastavan piikin suomalaispelaajien suuntaan.
Lindsay puhui NHL Tonight -ohjelmassa suomalaispelaajista viikonlopun Tampereen NHL-pelien alla. NHL:n hallitseva mestari Florida Panthers ja Dallas Stars kohtaavat toisensa sekä tänään perjantaina että lauantaina Nokia Arenalla.
Kuvissa näytettiin joukkueiden seitsemää suomalaista eli Aleksander Barkovia (Panthers), Anton Lundellia (Panthers), Eetu Luostarista (Panthers), Niko Mikkolaa (Panthers), Roope Hintziä (Stars), Miro Heiskasta (Stars) ja Esa Lindelliä (Stars).
– Kuinka hyviä nämä kaikki pelaajat ovatkaan, Lindsay kehaisi listan kohdalla.
– Suomessa on vain hieman yli viisi miljoonaa asukasta, eli yhtä paljon kuin Manhattanilla. Silti Suomesta on tullut näin paljon laatua. He ovat menestyneet kansainvälisissä turnauksissa jo tovin ajan. Se, mistä olen suomalaispelaajien kohdalla eniten hämmästynyt, on se, että kun he tulevat NHL:ään, he ovat niin kokonaisvaltaisia ja heillä on niin hyvä käsitys pelistä. Heille on opetettu se, miten jääkiekkoa pitää pelata oikealla tavalla, Lindsay jatkaa kehujen antamista.
Mukaan mahtui myös salakavala piikki.
– Monesti kun nuoret pelaajat tulevat NHL:ään, heidän pitää opetella puolustamaan. Kun nämä suomalaisjätkät tulevat NHL:ään, kyse on enemmän siitä, että heidän pitää edistää hyökkäyspelaamistaan. He ovat jo niin hyviä puolustamaan, Lindsay napautti.

