Israel käskee 21 libanonilaiskylän asukkaita siirtymään al-Awali-joen pohjoispuolelle.
Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu kehottaa YK:ta vetämään rauhanturvaoperaatioon Libanonissa osallistuvat joukkonsa pois alueelta.
YK:n pääsihteerille Antonio Guterresille osoittamassaan videoviestissä Netanjahu sanoo, että rauhanturvaajien olisi hyvä poistua alueelta välittömästi.
Ainakin viisi rauhanturvaajaa on haavoittunut Israelin tulituksessa viime päivinä. YK:n rauhanturvaoperaatio Unifil on syyttänyt asemiensa tahallisesta ampumisesta Israelin asevoimia.
Israel on määrännyt myös uusia Etelä-Libanonissa sijaitsevia kyliä evakuoitaviksi.
Israel käskee 21 libanonilaiskylän asukkaita siirtymään al-Awali-joen pohjoispuolelle. Joki sijaitsee noin 50 kilometrin päässä Israelin rajasta, mikä saattaa antaa viitteitä Israelin maahyökkäyksen tavoitteista.
Israel on julkisesti sanonut, että sen Libanonissa käymät taistelut Hizbollahia vastaan jatkuvat, kunnes noin 60 000 kodeistaan evakuoitua israelilaista voivat palata Libanonin raja-alueen lähelle Pohjois-Israeliin, sanoi maan armeijan tiedottaja Daniel Hagari aiemmin.
Israel on väittänyt, ettei se aio hyökätä Libanonin pääkaupunki Beirutiin tai Etelä-Libanonin kaupunkeihin. Armeija aikoo keskittyä raja-alueen kyliin, joissa sen mukaan on äärijärjestö Hizbollahin infrastruktuuria.



