C Moren yleisurheiluasiantuntija Mika Järvisen kommentti niin sanotuista kisaturisteista on herättänyt vilkasta keskustelua sosiaalisessa mediassa. ‘’Tulee vähän se kisaturistin rooli’’ – siitäkös myräkkä syntyi.
LUE MYÖS: Yleisurheiluasiantuntija muistuttaa yhdestä tärkeästä seikasta, jolla Suomen yleisurheilijat menestyvät MM-kisoissa – "Se on ensimmäinen kompastuskivi"
Tämä lausunto herätti suurta keskustelua mm. Twitterissä. Suosittelen katsomaan Tulosruudun jutun kokonaisuudessaan tästä.
Asiantuntija Järvinen tarkoitti ja viittasi siihen, että minkälainen vaikutelma helposti kisoja seuraaville ihmisille tulee, jos urheilija ensin metsästämällä metsästää kisarajaa ja arvokisoissa suoritus jää sitten ns. piippuun. Vaikka todellisuudessa kyseinen urheilija olisi ollut normaalilla, omalla perustasollaan.
– Monesti käy niin, että urheilija tekee omaan tasoonsa nähden ihan ok tasoisen suorituksen, mutta jo valittaessa kisoihin tiedetään etukäteen, että vaikka tekisi ennätyksensä niin ei sillä jatkoon mennä. Silloin väkisin se leima lankeaa ylle. Kaikki haukkuu kisaturistiksi, vaikka olisi tehnyt omaan tasoonsa nähden ok suorituksen, Järvinen naulaa.
Televisioruutuun pamahtaa urheilijan esittely, alapuolella löytyvät tilastot kauden parhaasta tuloksesta, ja omasta ennätyksestä. Ensimmäiset johtopäätökset on tässä esimerkissä jo kotisohvilla tehty.

