Leanne vei Missy-papukaijansa ulos lounastamaan, mutta se lehahtikin karkuun. Leannen sisko päätyi lopulta palokunnan pelastamaksi yritettyään pelastaa Missyn puusta!
Brittinainen joutui itse palokunnan pelastamaksi yritettyään pelastaa linnun puusta. Nainen oli kiivennyt yli viiden metrin korkeuteen auttamaan siskonsa papukaijaa, kertoo BBC.
Lue myös: Kalifornialaiskaupungin kadulta löytyi suloinen pikkupossu – "Pekoni" etsii perhettään
Vei linnun ulos lounaalle – papukaija karkasi
Leanne Jones, 32, oli ollut ulkona syömässä lounasta nuoren Missy-papukaijansa kanssa, kun ara-rotuinen papukaija oli karannut ja lehahtanut puuhun.
– Se ei ollut ennen lentänyt ja se oli ehdottomasti vain minun syytäni, Leanne kuvaili Daily Mailille.
– Se söi mustikoita ja banaania ja räpytteli siipiään, kuten papukaijat tekevät, ja sitten se vain lähti. Luulen, että se itsekin oli sokissa.
