Ilveksen päävalmentaja Tommi Niemelä kritisoi voimakkaasti KalPan ottelutapahtumassa nähtyä hetkeä.
Ilves nappasi Kuopiosta täydet kolme pistettä mukaansa 2–1-voitolla.
Ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa viime aikoina mediaesiintymisillään kohuakin herättänyt Ilves-luotsi Tommi Niemelä piti kriittisen puheenvuoron ottelutapahtumasta.
– En välttämättä haluaisi tässä tilaisuudessa edes sanoa, mutta SM-liigassa on tietyt yhteisesti sovitut säännöt tapahtumista ja tapahtuman järjestämisestä. Tämä ei liity nyt tähän, mitä tässä nyt tehdään, vaan mitä tuolla pelin aikana tapahtui. Se on sääli, etteivät ne pidä näköjään paikkaansa – ainakaan kaikkialla. Toivottavasti niitä saadaan taas paremmaksi, kun kerran yhdessä ollaan jotain asioita sovittu, Niemelä totesi mystisesti.
Lue myös: Kaksi taklausta SM-liigan kurinpitoon
Niemelä viittasi kommenteillaan päätöserän tapahtumiin, kun Ilveksen Leo Lööf sai ulosajon taklattuaan KalPan Mitja Jokista. Niemelän mukaan Kuopion mediakuutiolla näytettiin ulosajoon johtanut tilanne useampaan kertaan ennen tuomariston lopullista tuomiota.
– Tuomareilla pitäisi olla rauha tehdä päätöksiä. Jos olen oikein käsittänyt, niin videotaululla ei saisi näyttää mitään tilanteita, jotka provosoivat tapahtumia. Jos laskin oikein, niin viisi kertaa näytettiin taklaus yleisölle. Se on vastoin kaikkia yhteisesti sovittuja sääntöjä. Toivon, että niistä pidetään kiinni, Niemelä huomautti napakasti.
Katso lehdistötilaisuus ja Tommi Niemelän napakka puheenvuoro pääkuvan videolta.
